Modeling drying kinetics of grape seeds and skins from Turkish cultivars
Türk üzümlerinin kabuk ve çekirdeklerinin kurutma kinetiğinin modellenmesi
- Tez No: 286272
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Üzüm posası değerli bir atık ürünüdür ve işlendikten sonra bir çok farklı son ürün elde edilmektedir. Son zamanlarda, bu ürünler sağlığa yararlı etkilerinden ötürü ticarileştirilmiştir. Kurutma, bu işlemlerin çok önemli bir safhasıdır. Bu çalışma üzüm posasının içeriğindeki kabuk ve çekirdeklerinin kuruma kinetiklerinin incelenmesini amaçlamıştır.Çalışmada Vitis Vinifera türüne ait Emir ve Bogazkere çeşitleri olmak üzere iki farklı üzüm kullanılmıştır. Her bir çeşidin çekirdeği ve kabukları tepsili kurutucu içerisinde 1 m/s hava hızı ve 40, 50, 55 ve 60°C olmak üzere 4 farklı hava sıcaklığında kurutulmuştur. Kurutma eğrileri göstermiştir ki kurutma hızı hava sıcaklığı ile artmaktadır.Altı farklı kurutma modeli literatürden seçilmiş ve en iyi uyan model gerekli istatistiksel analiz metotları uygulanarak belirlenmiştir. Bogazkere çekirdekleri için Modifiye İki Terim modelinin, Bogazkere ve Emir kabukları için Modifiye Page modelinin ve Emir çekirdekleri için ise Logaritmik Modelin en uygun olduğu bulunmuştur.Tüm çeşitlerin her bir sıcaklıktaki etkin nem yayınma katsayıları bulunmuştur. Bunlar iki farklı yaklaşımla hesaplanmıştır. Deff / L2 değerlerinin kabuklarda çekirdeklerden daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Deff / L2 katsayısının sıcaklıkla olan ilişkisini açıklamak amacı ile Arrhenius tipi denklem kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Grape pomace is a valuable waste product and various end-products have been obtained after treatments. Recently, these have been commercialized due to their health-promoting effects. Drying is a crucial part of these treatments. This study aimed to analyze the drying kinetics of grape pomace parts, which are seeds and skins.Two grape types were used in this study, namely Emir and Bogazkere varieties of Vitis Vinifera species. Seeds and skins of each variety were dried in a tray dryer at an air velocity of 1 m/s with four different air temperatures; 40, 50, 55 and 60°C. The drying curves showed that the drying rate increased with the air temperature.Six different drying models were selected from the literature and the best fitted model was determined by application of appropriate statistical methods. It was found that for Bogazkere seeds; Modified Two Term Model, for Bogazkere and Emir skins; Modified Page Model and for Emir skins; Logarithmic Model gave the best fit.The effective moisture diffusivities of each type were found for each temperature and were determined by two different approaches, experimental and estimation. The values and variation of Deff / L2 with temperature were calculated and were found to be increasing with temperature and that the Deff / L2 values were larger for grape skins than grape seeds. Arrhenius type equation was used in order to explain the temperature dependency of Deff / L2.