Göreli parçacıkların ve elektromagnetik alanların dinamiği
Dynamics of relativistic particles and electromagnetic fields
  1. Tez No: 28629
  2. Yazar: SEMİH SEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANASLI GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GÖRELİ PARÇACIKLARIN VE ELEKTROMAGNETÎK ALANLARIN DİNAMİ?İ Semih SEZER Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr.Hanaslı GÖR Jüri : Yrd.Doç.Dr.Hanaslı GÜR : Doç. Dr. A. Ulvi YILMAZER : Doç. Dr. Met in ÖNDER Yüklü parçacıkların dış elektromagnetik alanlardaki hareketi, jeofizikte, güneş fiziğinde ve termonükleer fizikte gitgide önem kazanan bir konudur(1). Göreli yüklü parçacıkların dinamiğinin önemli bir başka uygulama alanı, yüksek enerji hızlandı rıcılarıdır(^). Dış elektromagnetik alanlarda hareket eden yüklü parçacıkların dinamiği, hareket denklemlerinin Lagrangien yaklaşımı ile incelenebilir: Kovariant hareket denklemleri, Lagrangien yardımı ile tanımlanan Lorentz invariant eylemden türetilebilire3). Maxwell denklemleri de benzer yöntemle, uygun ALFVEN, H. and FALTHAMMAR, C.G. 1963. (*) CORBEN, H.C. and STEHLE, P. 1960. LIVINGSTON, M.S. and BLEWETT, J. P. 1962. PERSICO, E.E., FERRARI, E. and SEGRE, S.E. 1968. (3) BARUT, A. O. 1964. GOLDSTEIN, H. 1980. JACKSON, J.D. 1975.1 1 bir Lagrangien yoğunluğundan türeti lebi 1 i r(4-). Kanonik momentum tanımı ile Hamiltonien anlatımına geçilerek, korunum yasaları çıkarı labi lir. Göreli yüklü parçacıkların hızlandı rıcı larındaki dinamiğinin kuramsal yüksek-enerj i ve deneysel incelemelerinin karşılaştırılması ise; deneysel geçerliliğini ortaya çıkarır. özel Görelilik Kuramı 'm n Bu tezin amacı ise, yukarıda tanıtmaya çalıştığımız konular çerçevesinde şöyle bel i rlenmişti rrKlasik elektrodinamiğin Lorentz kovariansını anlamak ve göreli yüklü parçacıkların dış elektromagnetik alanlardaki hareket denklemlerini ve çözümlerini incelemek. Fotonların durgun kütlesi ile Coulomb potansiyeli arasındaki ilişkiyi araştı rmak( 5"), yorumlamak da, amacın kapsamındadır. it ANAHTAR KELİMELER: Özel Görelilik kuramı, Galile dönüşümleri, kovariant ve kontravariant gösterimler, elektrodinamiğin kovariansı, Lagrangien ve Hamiltonien yaklaşımları, magnetik alan.Proca Lagrangieni, foton kütlesi. (+) (5-) BARUT, A. O. 1964,. CORBEN, H.C. and STEHLE, P. GOLDSTEIN, H. 1980. JACKSON, J.D. 1975. 1960. GOLDHABER, A. S. and NIETO, GOLDHABER, A. S. and NIETO, KOBZAREV, I.YU. and OKUN, ROHRLICH, F. 1965. ROHRLICH, F. 1970. SCHRODINGER, E. 1943. M. M. 1968. M. M. 1971. L.B. 1968.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Masters Thesis DYNAMICS OF RELATIVISTIC PARTICLES AND ELECTROMAGNETIC FIELDS Semih SEZER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor: Assist. Prof.Dr.Hanasl ı GÜR Jury: Ass ist. Prof.Dr.Hanasl ı GÜR Assoc. Prof.Dr. A. Ulvi YILMAZER Assoc. Prof.Dr. Metin ÖNDER The motion of charged particles in external electromagnetic fields becomes increasingly an important subject amoung the topics in geophysics, solar physics and thermonuclear physics. Another important application of the relativistic charged particle dynamics concerns high-energy-accelerators. The dynamics of charged particle motion in the external electromagnetic fields can be treated with the Lagrangian approach : The covariant equations of motion can be derived from a Lorentz invariant action defined with the aid of an appropriate Lagrangian. The Maxwell equations are also derived similarly from a suitable Lagrangian density. The conservation laws can be obtained by passing to the Hamiltonian description with the definition of the canonical momentum. The comparison of the theoretical and experimental treatments of the relativistic charged particle dynamics in the high-energy accelerators proves the experimental validity of Special Theory of Relativity. The purpose of this thesis is to understand the Lorentz covariance of the classical electrodynamics and to study the equations of motion of relativistic charged particles and their solutions. To investigate and interpret the relation between the rest mass of photons and the Coulomb potential in the content of the purpose.KEY WORDS : IV Special theory of relativity, Galilean transformations, covariant and contravariant representations, covariance of electrodynamics, Lagrangian and Hamiltonian approach, magnetic field, Proca Lagrangian, photon mass.