Coulomb alanında ışımasal düzeltmelerin hesabı
The Calculation of radiative corrections in coulomb field
  1. Tez No: 28630
  2. Yazar: YÜKSEL AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z. ZEKERİYA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi COULOMB ALANINDA İŞİM AS AL DÜZELTMELERİN HESABI Yüksel AYAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Z. Zekeriya AYDIN 1993, Sayfa : 70 Jüri : Prof. Dr. Z. Zekeriya AYDIN Prof. Dr. Hüseyin AKÇAY Doç. Dr. Ali Ulvi YILMAZER Bu tezde, son yıllarda Prof. Barut ve çalışma grubu tarafından geliştirilmekte olan, Kuantum Elektrodinamiğine öz-alan yaklaşımı incelenmektedir. Bu yeni yaklaşımı pertürbatif Kuantum Elektrodinamiği ile karşılaştırmak ve geçerliliğini sınamak için, önce pertürbasyon kuramı ele alınmaktadır. Bu kuramda boşluk kutuplanması, öz-enerji düzeltmesi türetilerek, elektronun Coulomb alanıyla etkileşmesine ışımasal düzeltmeler, özellikle Lamb kayması hesaplanmaktadır. Daha sonra öz-alan yaklaşımı ayrıntılı olarak anlatılmakta; bu kez bu yaklaşımda boşluk kutuplanması, kendiliğinden ışınım yayma ve Lamb kaymasını içeren her mertebeden ışımasal düzeltmeli enerji kaymaları için kapalı bir ifade bulunmaktadır. Örnek olarak, bu ifadeden yararlanıp Lamb kayması hesaplanmakta ve ilk iterasyonda pertürbasyon kuramıyla aym sonucu verdiği gösterilmektedir. Neticede, öz-alan yaklaşımı ikinci kuantumlamayı gerektirmediği ve ilke olarak her mertebeyi içeren kapalı ifadeler verdiği için, pertürbatif yaklaşmadan daha basit ve kolay kullamlabilir sonucuna varılmaktadır. ANAHTAR KELİMELER : Kuantum Elektrodinamiği (QED), pertürbatif QED, Lamb kay ması, öz-alan yaklaşımı, boşluk kutuplanması, öz-enerji düzeltmesi, ışımasal düzeltmeler, köşe düzeltmesi.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Msc. Thesis THE CALCULATION OF RADIATIVE CORRECTIONS IN COULOMB FIELD Yüksel AYAZ University of Ankara Graduate School of Natural and Aplied Sciences Department of Engineering Pyhsics Supervisor Prof. Dr. Z. Zekeriya AYDIN 1993, Page : 70 Jury : Prof. Dr. Z. Zekeriya AYDIN Prof. Dr. Hüseyin AKÇAY Assoc. Prof. Dr. A. Ulvi YILMAZER In this thesis, the self-field approach to quantum electrodynamics developed by Prof. Barut and his collaborators is investigated. In order to compare this new approach with the perturbative quantum electrodynamics and to test its validity, we first review the perturbation theory approach. In this approach the vacuum polarization, the self-energy and vertex corrections are derived. The radiative corrections to the interaction of the electron with a Coulomb field and especially Lamb shift are calculated. We then review the self-field approach in some detail. This time the energy shifts are evaluated in a closed form wich includes the vacuum polarization, the spontaneous emission and the Lamb shift. This form contains radiative corrections to all orders. Using to lowest order of iteration we calculate the Lamb shift and find the result which is in agreement with the result of first order perturbation theory. Finally, we conclude that the self-field approach is conceptually much simpler than the standard perturbative approach since it does not need the second quantization and as principal it provides the closed form containing radiative corrections to all orders. KEY WORDS : Quantum Electrodynamics (QED), perturbative QED, Lamb shift, self-field approach, vacuum polarization, self-energy correction, radiative corrections, vertex correction.