Joint routing, gateway selection, scheduling and power management optimization in wireless mesh networks
Çokgen bağlantılı kablosuz ağlarda rotalama, ağ geçit düğümü seçimi, çizelgeleme ve güç kontrolü probleminin bütünleşik eniyilemesi
- Tez No: 286291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAĞAN GÖKBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Üçüncü nesil (3G) kablosuz haberleşme teknolojisi, kullanıcı trafiğini tek adımda baz istasyonu üzerinden kablolu şebekeye aldığı için bütün baz istasyonlarının kablolu şebekeye bağlı olmasını gerektirmektedir. Kurulum maliyetlerini düşürmek için, dördüncü nesil (4G) kablosuz haberleşme sistemlerinde her bir baz istasyonunun şebekeye kablo ile bağlanması yerine, birbirlerinin trafiğini şebekeye bağlı az sayıda baz istasyonuna ulaştırabilecek şekilde kurulmaları planlanmaktadır. Bozulmalara karşı sistem direncini arttırmak için çokgen bağlantılı bir yapı tercih edilmektedir.Çokgen Bağlantılı Kablosuz Ağlarda (ÇBKAlarda) karşılaşılan en önemli problem, aynı frekans kanalında ve aynı anda gönderilen sinyallerin ortamda fiziksel olarak birbirleriyle etkileşime girerek alıcı tarafında anlamsız bir hal alabilmesidir. Bağlantıları farklı zamanlarda veya farklı kanallarda çalıştırarak etkileşim önlenebilmekte ancak bu denetimin niteliği, kaynak kullanımındaki verimliliği de etkilemektedir.Bu çalışmada, 802.16 protokolü kullanan ÇBKAlarda belirli sayıda ağ geçit düğümünün yerlerinin seçimi gibi planlama problemlerinin yanısıra, verilen en kötü hizmeti en iyileme amacıyla, bu seçimden kaynaklanan rotalama, düğümler tarafından kullanılan güç kontrolü ve çizelgeleme gibi operasyonel problemlere birlikte bakılmaktadır. Ele alınan ÇBKA, yerleri belirli ve trafik miktarları bilinen özdeş düğümlerden oluşmaktadır. Sonuçların gerçek sistemlerde uygulanabilmesi için fiziksel etkileşim ve tek rotalı erişim gibi gerçekçi eniyileme modelleri ile çalışılmaktadır. Daha kısa sürede `iyi' sonuç elde etmek amacıyla bazı sezgisel yöntemler geliştirilmiş ve modeller İstanbul ve Ankara'daki bazı bölgelere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The third generation (3G) wireless communications technology delivers user traffic in a single step to the wired network via base station; therefore it requires all base stations to be connected to the wired network. On the other hand, in the fourth generation (4G) communication systems, it is planned to have the base stations set up so that they can deliver each other?s traffic to a small number of base stations equipped with wired connections. In order to improve system resiliency against failures, a mesh structure is preferred.The most important issue in Wireless Mesh Networks (WMN) is that the signals that are simultaneously transmitted on the same frequency channel can interfere with each other to become incomprehensible at the receiver end. It is possible to operate the links at different times or at different frequencies, but this also lowers capacity usage.In this thesis, we tackle the planning problems of WMN, using 802.16 (Wi-MAX) protocol, such as deploying a given number of gateway nodes along with operational problems such as routing, management of power used by nodes and scheduling while maximizing the minimum service level provided. The WMN under consideration has identical routers with fixed locations and the demand of each router is known. In order to be able to apply our results to real systems, we work with optimization models based on realistic assumptions such as physical interference and single path routing. We propose heuristic methods to obtain optimal or near optimal solutions in reasonable time. The models are applied to some cities in Istanbul and Ankara provinces.