Valid inequalities for the problem of optimizing a nonseparable piecewise linear function on 0-1 variables
0-1 değişkenli ayrışmayan parçalı doğrusal bir fonksiyonun eniyilenmesi problemi için geçerli eşitsizlikler
- Tez No: 286292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Birçok satın alma ve ulaşım uygulamasında, birim fiyatlar satın alınan ya da ulaşımı gerçekleştirilen ürün miktarına bağlıdır. Bu durum, parçalı doğrusal fonksiyonların kullanılmasına yol açmaktadır. Bizim bu çalışmadaki başlıca amacımız, parçalı doğrusal fonksiyonların kullanılmasıyla ortaya çıkan yapıyı incelemek ve büyük satın alma ve ulaşım problemlerinin çözümünde faydalı olabilecek geçerli eşitsizlikler üretmektir. Bu çalışmada, 0-1 değişkenli ayrışmayan parçalı doğrusal bir fonksiyonun eniyilenmesi problemi ele alınmaktadır. Bu problem, çok seçenekli model kullanarak doğrusallaştırılıp, yüzey tanımlayan eşitsizliklerin özellikleri incelenmektedir. Ayrıca, geçerli eşitsizlikler üretilip, kaldırma sonuçları sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In many procurement and transportation applications, the unit prices depend on the amount purchased or transported. This results in piecewise linear cost functions. Our aim is to study the structure that arises due to a piecewise linear objective function and to propose valid inequalities that can be used to solve large procurement and transportation problems. We consider the problem of optimizing a nonseparable piecewise linear function on 0-1 variables. We linearize this problem using a multiple-choice model and investigate properties of facet defining inequalities. We propose valid inequalities and lifting results.