Algorithms for 2 edge connectivity with fixed costs in telecommunications networks
Haberleşme ağlarında sabit maliyetli 2 ayrıt bağlılık için algoritmalar
- Tez No: 286317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA KARAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez kapsamında, haberleşme ağlarında uygun maliyetli ve güvenilir iletişimsağlamak amacıyla çeşitli algoritmalar tasarlanmıştır. En geniş tanım olarakgüvenilir ağlar, fiziksel bir arıza oluştuğunda bile iletişimi sürdürebilen ağlardr.Haberleşme ağlarında güvenilirliği sağlamanın çeşitli yolları vardır. Tek bir ayrıtarızasına karşı önlem almak amacıyla her bir kaynak hedef ikilisi için 2-ayrıtyol buluyoruz. Ağdaki her bir ayrıt rotalama maliyeti ve sabit maliyete sahiptir.Amacımız kullanılan her bir ayrıtın sabit giderleri ve talep trafiği rotalamamaliyetleri toplamını enküçültmektir. Çeşitli sezgisel algoritmalar geliştirilmiş vetest edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, several algorithms are developed in order to provide cost-effectiveand survivable communication in telecommunications networks. In its broadest sense,a survivable network is one which can maintain communication even in the presenceof a physical breakdown. There are several ways of providing survivable communicationin a given network. Our choice is to hedge against single link failures and providetwo edge disjoint paths for every source and destination pair. Each edge in thenetwork is assumed to have a variable unit routing cost and a fixed usage cost.Our objective is the minimization of the total routing cost of the traffic demandand the fixed cost of the utilized links. Several constructive and improvementtype heuristics are developed and tested extensively in an experimental design setting.