Elektron-fonon etkileşmesi ve polaronlar
Electron-phonon interaction and polarons
  1. Tez No: 28632
  2. Yazar: BEKİR SITKI KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TACETTİN ALTANHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Doktora Tezi ELEKTRON-FONON ETKİLEŞMESİ ve POLARONLAR Bekir Sıtkı KANDEMİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman Doç.Dr. Tacettin ALTANHAN 1993-, Sayfa:76 Jüri: Doç Dr. Tacettin ALTANHAN Doç.Dr.Mesude SAÖLAM Doç. Dr. Doğan DEMİRHAN Fonon koordinatlarında, kuadratik ve daha yüksek mertebeden terimler içeren Fröhlich elektron-fonon etkileşme Hamiltoniyeni elde edildi. Büyük polaronlarm taban dtırumu enerjisi, etkin kütlesi, fonon sayısı ve indüklenmiş yük yoğunluğu ara-kuplaj bölgesinde sıkıştırılmış durumlar ile bulunmuştur. Büyük polaronlann öz-enerjisi ikinci mertebe pertürbasyon teorisi kullanılarak ve Feynman diyagramları ile temsil edilerek hesaplanmıştır. İki-kip sıkıştırılmış durum dönüşümü kullanılarak kuadratik elektron-fonon etkileşme Hamiltoniyeni köşegenleştirilmiş ve taban durumu enerjisine katkısı bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER:Polaronlar, Sıkıştırılmış Durumlar, Lineer Olmayan Elektron- Fonon Etkileşimi
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Ph.D. Thesis ELECTRON-PHONON INTERACTION and POLARONS Bekir Sıtkı KANDEMİR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor.-Assoc.Prof.Dr. Tacettin ALTANHAN 1993, Page:76 Jury: Assoc.Prof.Dr. Tacettin ALTANHAN Assoc. Prof. Dr. Mesude SAÖLAM Assoc. Prof. Dr. Doğan DEMİRHAN The Fröhlich Hamiltonian with electron-phonon interaction that has quadratic and higher order terms in phonon coordinates is obtained. The ground state en ergy, effective mass, phonon number and the induced charge density of the large polarons are investigated by means of squeezed-states in the intermediate regime. By using second-order perturbation theory the self-energy of the large polarons is calculated and represented by Feynman diagrams. Quadratic electron-phonon interaction Hamiltonian is diagonalized and the contribution to the ground state energy is found by using two-mode squeezed-state transformation. KEY WORDS:Polarons, Squeezed-states, Non-Linear Electron-Phonon Interaction