İki boyutlu topolojik yalıtkanlarda elektron fonon etkileşmesi
Electron phonon interaction in two dimensional topological insulators
- Tez No: 641734
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SITKI KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışması kapsamında iki boyutlu topolojik yalıtkanlardaki alttaş kaynaklı elektron fonon etkileşmesi incelenmiştir. Topolojik yalıtkanların anlatılmasında temel rol oynayan kuantum Hall olayı tartışılmıştır. Kuantum spin Hall olayının görüldüğü iki boyutlu HgTe/CdTe hetero yapısından elde edilen kuantum kuyusunun bant yapısı incelenmiştir. Kıyı durumları ve yığın davranışının incelenmesi için Bernevig-Hughes-Zhang (BHZ) hamiltoniyeninin çözümleri elde edilmiştir. İki boyutlu HgTe/CdTe kuantum kuyusunda kullanılan alttaşa bağlı olarak ortaya çıkan değişiklikleri anlamak için Lee-Low-Pines yaklaşımı kapsamında elektron-yüzey optik fonon etkileşmesi göz önüne alınarak köşegenleştirme yapılmıştır. Fonon giydirilmiş BHZ hamiltoniyeni elde edilerek hangi alttaşların helisel kıyı durumlarını desteklediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, surface optical phonon interaction due to the substrates with electrons in the two dimensional topological insulators is investigated. As the basis of topological insulators, quantum Hall effect is discussed in some detail. Energy band structure of two dimensional HgTe/CdTe quantum well system where quantum spin Hall effect was first observed, is examined. Solutions of effective Bernevig-Hughes-Zhang (BHZ) hamiltonian for the bulk and the edge states are obtained. Effects of substrates on the HgTe/CdTe quantum well solutions are provided by using Lee-Low-Pines approach to diagonalize BHZ hamiltonian with phonon interactions. In order to clarify which substrates favor the helical edge states, phonon dressed BHZ hamiltonian is developed.