Obstructions for constructing G-equivariant fibrations
G-ekuvaryant liflemeler üretmenin engel teorisi
  1. Tez No: 286325
  2. Yazar: ASLI GÜÇLÜKAN İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde verilmiş bir G-CW-kompleksi üzerine lifleri önceden belirlenmiş bif G-liflemesi oluştumanın engel teorisini geliştirdik. Lifleri önceden belirlenmiş G-liflemeleri oluşturmak, üzerinde serbest G-etkisi olan ve kürelerin çarpımına homotopi eşdeğer olan sonlu CW-komplekslerin üretiminde önemli bir basamaktır.Bu tezde, indirgenmiş düzenli temsillerin küresel liflemesinin Euler sınıfının hangi sonlu gruplar için sıfır olduğu sorusunu da ele aldık. Bu soru Reiner ve Webb tarafından sorulmuştu ve biz bu soruyu tam olarak cevaplandırdık.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we develop an obstruction theory for constructing G-fibrations with a prescribed fiber over a given G-CW-complex. Constructing G-fibrations with a prescribed fiber is an important step in the construction of free G-actions on finite CW-complexes which are homotopy equivalent to a product of spheres.In this thesis, we also consider the following question: For which finite groups the Euler class of the spherical fibration of the reduced regular representation is non-zero? This question was raised by Reiner and Webb and we answer this question completely.