Narrating from the Margins: Self-Representation of Female and Colonial Subjectivities in Jean Rhys's Novels
Kenardan Anlatmak: Jean Rhys'in Romanlarında Kadın ve Sömürge Öznelliklerinin Öz-Temsili
- Tez No: 714153
- Danışmanlar: PROF. DR. VERA NÜNNİNG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ruprecht-Karls-Universität-Heidelberg
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Rhys'in kahramanlarının önceden belirlenmiş öz anlatı tipleri be söylemlerine nasıl yaklaştığını inceleyen bu çalışma, öz-anlatıcıların farklı sosyal bağlamlarda elverişli olmayan anlatı koşullarıyla nasıl baş ettiklerini resmetmektedir. Anlatı ve kimlik arasındaki güçlü bağ tezin çıkış noktasıdır ve araştırmamın odağı anlatı dürtüsü, öz-anlatının ilişkiselliği, yerleşik anlatı tipleri ve anlatıya getirilen engeller gibi temsilin bazı unsurlarıdır. Bu unsurların hepsi büyük bir ölçüde kahramanın sosyal çevresi tarafından şekillendirilir. Anlatıya getirilen engeller bir takım 'kural ihlal'lerine sebebiyet verir ve bu ihlaller her öz-anlatıcının kendine ait bir yaşam anlatısı stili geliştirmesine imkân tanır. Rhys'in eserleri kadın ve beyaz kreol kahramanların içinde yaşadıkları tarihi ve sosyal bağlamda meşru bir şekilde konuşmalarına izin verecek bir pozisyon bulmanın savaşını verirken yaşadıkları dert ve tasalarının izini sürer. Rhys'in romanlarında anlatıcının konuşma eylemini meşrulaştıracak bir 'pozisyonlanma' sürekli bir endişe kaynağıdır. Bu endişenin sebebi anlatıcının 'kültürel arşiv'le olan problemli ilişkisi ve çoğu zaman bu arşive ulaşamamasıdır. Kahraman ancak kültürel arşivle olan ilişkisini bir düzene koyduğunda kendine sahip olma hissine kavuşabilir, kendi deneyimlerini seslendirme ve yorumlama ehliyetine sahip olur. İnsanın kendi deneyimlerini seslendirme ve yorumlama ihtiyacı modernist edebiyatın merkezi temalarından biridir ve Rhys de zamanının bir yazarı olarak bu meseleyi kendi yazının merkezine koyar. Bu ihtiyacı özellikle 'amatör' olarak adlandırılan öznellik kategorisinde betimler. Amatör Metropolis'te yaşayan genç bekar kadındır ve deneyimlerine sürekli olarak ataerkil be tüketici söylemler tarafından müdahale edilmektedir. Rhys'in kahramanların deneyimlerini dillendirebilmeleri için bu söylemlere karşı modernist bir kadın dili geliştirmeleri yeterli olmaz, aynı zamanda sömürgede yetişmiş beyaz kreol kimliğinin de bu dile bir katkıda bulunması gerekir. Bu yüzden Rhys'in kahramanlarının kendilerine ait bir ses bulmaları iki kat zordur: kendi kimliklerini kurmak için hem modernist hem de sömürge sonrası bağlamı göz önünde bulundurmak durumundadırlar. Yaşam hikayelerini incelediğim bu tez özellikle Eakin'in araştırmalarına gönderme yapmaktadır. Eakin kültürel yorumlama alanında patolojiden normaliteye doğru bir geçişi öngörür. Burada vurgu normların nasıl tesis edildiği ve sürekliliğinim sağlandığınadır. Normlar öznenin anlatı yetisini gemlemek için kullanılan araçlardır. Bu gemlemeye, engellemeye, diğerinin öznelliğini kontrol etmeye neden ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun cevabı siyasi olmalıdır: başka birinin öznelliğini ele geçirme o öznelliği belirli bir siyasi bir projeye dahil etmeyi kolaylaştırır. Öznelliğin ele geçirilmesine karşı koyabilmenin yolu, Rhys'in eserlerinde de gözlemlendiği gibi öznelliğine öz-hikayeyle sahip çıkmaktır
Özet (Çeviri)
Setting out to investigate how Rhys's heroines negotiate prescribed modes and discourses of self-representation, this study sketches out how self-narrators tackle unfavourable narrative conditions in various social constellations. The immutable bond between narrative and identity is my premise and I focus my investigation on certain elements of representation such as the narrative impulse, relationality of self-narration, established ways of telling and obstructions to narrative. All these elements are affected to a great extent by the heroine's social environment; the obstructions posed in the way of narrative leads to necessary transgressions that define each self-narrator's particular mode of life-story telling. Rhys's oevre traces the trials and tribulations of female and white creole protagonists as they fight for a legitimate position from where to speak in their particular historical and social moment. The agency of speech and the space that will facilitate it is a constant concern in her novels; both connected to the protagonist's relation or access to the cultural archive. It is through her relation to the cultural archive that the heroine can claim self-possession or the agency to articulate and interpret her own experiences. The need to articulate and interpret the experiences of the self is a central concern in modernist literature and Rhys proves a writer of her moment, making this a central issue in her work as well. She embodies this concern in the subjectivity of the amateur, the single young woman trying to survive in the Metropolis, her agency interpellated by patriarchal and consumerist discourses. The expression of her heroines' experience requires more than the idiom of such a female modernist voice as they are also marked by the colonial, or more specifically white creole predicament. In that sense, Rhys's heroines are doubly strained to find a voice which will address both the modernist and postcolonial concerns for constructing an individual identity. My analysis of life stories, especially informed by Eakin, shifts the focus away from pathology and normality to cultural interpretation. Thus, the emphasis is placed on understanding how norms are established and maintained. These are tools to curb the subject's agency - which brings us to the question of the ends to which this curbing, obstructing, controlling others' subjectivity is used. The answer given will be a political one; the feat of 'possessing' another's self in order to inscribe it unto a particular political project. And the most immediate way of resisting this is 'selfpossession', taking us back to initial strategy I have identified in Rhys's work