Leasing and remanufacturing strategies with pricing and inventory control
Kiralama ve yeniden üretim stratejilerinde fiyatlandırma ve envanter kontrolü
  1. Tez No: 286354
  2. Yazar: NURCAN DEMİROK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, ürünlerini kiralayarak veya satarak müşteri taleplerini karşılayan bir firmanın fiyatlandırma ve envanter politikaları incelenmektedir. İncelediğimiz modelde sisteme gelen kiralama ya da satın alma müşteri talepleri verilen fiyatın bir fonksiyonu olacak şekilde Poisson sürecine göre gerçekleşmektedir. Kiralanan ya da satın alınan ürünlerin müşteride geçirdikleri süreler birbirinden farklı rassal değişkenler olabilmektedir. Müşteride kalma süresi sona eren ürünler yeniden üretim için sisteme geri dönebilmekte, dönmeyen ürünler için ise üretim siparişi açılmaktadır. Yeni ürünler ile müşteriden dönüp, yeniden üretim işleminden geçen ürünler aynı bitmiş ürün envanterine gönderilmektedir. Müşteriden döndüğünde yeniden üretilemeyecek kadar yıpranmış olan ürünler ise sistemin dışına atılmaktadır. Modelde (S-1, S) envanter politikası altında, en iyi envanter seviyesi ile en iyi kiralama ve satış fiyatları belirlenmektedir.Geliştirilen modelde ürünlerin sonsuz defa yeniden üretilip müşteriye dönebileceği varsayılmıştır. Bu modelin çözümünden elde edilen en iyi fiyat ve envanter seviyeleri kullanılarak, benzetim yardımı ile ürünlerin ancak sınırlı sayıda yeniden üretim işleminden geçip müşteriye dönebileceği durumda sistemin birim zamandaki beklenen karı hesaplanmıştır. Bu kar hesaplanırken, satış ve kiralama gelirleri ile ürünü envanterde tutma maliyeti ve müşteriyi bekletme veya kaybetme maliyeti göz önünde bulundurulmuştur. Modelin analitik sonuçları, benzetim modeli ile karşılaştırmalar ve karar vericiler için çıkarımlar tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
We consider infinite horizon inventory policies for a company which satisfies customer demand by either selling or leasing a product. If the product is leased, it can be leased for a different number of periods. The customer demand follows a Poisson process whose mean is a function of the price. The company has manufacturing, refurbishing and remanufacturing options for building-up inventory. The new products and the products returned by the customers that are subject to remanufacturing or refurbishing process are collected into the same finished goods inventory. It is assumed that significantly worn-out ones among the returned products are disposed of from the system. In the model, we consider an (S-1, S) type policy for controlling the inventory and determine the optimal inventory level as well as the optimal leasing and sellingprice of the product. Our analytical model assumes that a used product can return to the system infinitely many times.We use the optimal price and inventory levels obtained from the analytical model in a simulation model which considers the more realistic case of a finite number of returns. We calculate the average profit per unit time including revenue from leasing and sales, inventory holding costs in the system, backorder and lost sales costs. We discuss the results of the analytical model and compare them with the simulation modelresults, and provide insights for the decision makers.