Analysis of rolling horizon method and end-of-horizon effects in aggregate planning systems
Toplu üretim planlamada kayan dönemler yönteminin analizi ve dönem sonu envanter etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 286355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kayan dönemler zamanı çerçevesinde, ana üretim programı aktivitelerinin talep belirsizliği bulunan tek ürün, tek seviye üretim sistemlerinde simülasyonunu gerçekleştirmek için bir bilgisayar programı yazıldı. Dönem sonu envanter değeri atamanın, kullanılan yöntem üzerinde etkililiğini ve performansa bağlı olarak göreceli bir değişim yapıp yapmayacağını değerlendirmek için simülasyondan elde edilen çıktı analiz edildi. Dönem sonu envanteri için alt sınır oluşturulduğunda, toplam maliyette meydana gelen gelişmeleri değerlendirmek için dönem sonu envanter değeri üç farklı seviyeye atandı. Buna ek olarak, ana üretim programı sistem tasarı parametrelerinin önerilen çözüm yöntemindeki etkileri araştırıldı. Etkililik, genel olarak kullanılan metod olan envanteri sıfıra eşitlemeden elde edilen sonuçla yapılan kıyaslamayla ölçüldü. Çalışma sonuçları, planlama dönemini arttırarak dönem sonu envanter değerini oluşturmanın toplam maliyet üzerine etkili olduğunu gösterdi. Talep miktarındaki çeşitliliğin az, maliyet yapısının minimum, planlama uzunluğunun kısa, dondurma oranlarının 0.25 ve 0.75 olarak kullanıldığı durumlarda, önerilen yöntem dönem sonu envanteri sıfır bırakma genel metodundan maliyet bakımından daha iyi bir performans göstermiştir. Buna ek olarak ana üretim programı dondurma parametrelerinin seçimi de önemli ölçüde kullanılan çözüm yönteminden etkilenmektedir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, planlama ile uğraşanlara üretim planlarını daha makul ve kolay uygulanabilir yöntemler ve parametreler seçerek en iyelemek, böylece üretim sistemi performansını geliştirmek konusunda yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
A computer model is built to simulate master production scheduling activities in un-capacitated single item single level production system under demand uncertainty in a rolling time horizon environment. The output from the simulation is examined to decide whether assigning a value for ending inventory would make a change in the relative effectiveness and performance of methods. To assess improvements in total cost when a lower bound is assigned for the ending inventory level, the level of ending inventory is set at three levels. Moreover, the effect of MPS system design parameters on the effectiveness of proposed solution method is investigated. Effectiveness is measured by making comparison with a benchmark policy that allows zero ending inventory as usual method. The results of the study show that extending the horizon and assigning a lower bound for the ending inventory have impacts on the performance measure of cost. Especially when the demand variability is low, cost structure is minimum, freezing proportions of 0.25 and 0.75 is used and plan length is small, proposed solution method appears to provide better performance in terms of cost than the usual method of zero ending inventory. Furthermore, the selection of the master production schedule freezing parameters is also significantly influenced by solution type used. The findings from this study can help planners optimize their production plans by selecting more reasonable and easy to implement methods and scheduling parameters, thus improve the performance of production systems.