Planning agile software projects with reduced guess estimation
Atik metot ile geliştirilen yazılım projelerinin tahminler azaltılarak planlanması
- Tez No: 286370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA TUĞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Atik Proje Yönetimi (APY), günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan ve projelerdeki çeşitli belirsizlikleri ve önceden tahmin edilemeyen problemleri yönetebilmeye olanak sağlayan metotlar bütünüdür. Fakat, bu belirsizlikleri ve proje başlangıcında tahmin edilemeyen durumları iyi bir şekilde yönetebilmek çok kolay değildir. Projelerin büyük çoğunluğunda, tüm süreçlerin Atik metot ile doğru olarak planlanması da oldukça zordur. Bu tip projelerde kullanıcı gereksinimleri sürekli değiştiği ve proje başlangıcında kullanıcı gereksinimlerinin tamamı elde edilemediği için, proje planlarının sürekli kontrol altında tutulması ve gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, geliştirilmiş bir yazılım planlama tekniği sunularak, özellikle Atik yazılım projelerindeki problemlerin önüne geçilmesidir. Bu problemlerin önüne geçebilmek amacıyla, var olan çeşitli metotlar incelenmiş ve yeni bir yaklaşım geliştirilmiştir. Atik projelerde planlama, genelde sadece tahminlere dayanarak yapılmaktadır. Sunulan yeni yöntemde, projelerin sadece tahminlere dayalı olarak planlanması yerine, yazılım projesinin büyüklüğü ölçümlenmektedir. Bu ölçümlendirme, kullanıcıdan alınan gereksinimler üzerinde, COSMIC ölçümlendirme ve COSMIC doğrrulama metotları kullanılarak yapılmaktadır. Sonuç olarak, projenin gerçekleştirilmesi için gereken efor, geçmişe yönelik proje veritabanlarından da yararlanarak hesaplanacaktır. Geliştirilen metot, uygulanabilirliğini göstermek amacıyla, bir film kiralama projesi üzerinde uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar göstermektedir ki; geliştirilen metot kullanılarak, proje sonucunda ortaya çıkacak olan ürün en küçük parçasına kadar ölçümlenebilmekte ve proje planları daha güvenilir ve bakımı yapılabilir şekilde hazırlanabilmektedir. Ayrıca, kullanıcı gereksinimleri için hazırlanan döküman kalitesinin, ölçüm sonuçları üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiş ve döküman kalitesinin tespit edilmesinin, ölçüm sonuçlarını değerlendirmede büyük fayda sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Agile Project Management (APM) is the method of a series of commonly used project management approaches for better handling of uncertainty and unpredictability. In large portion of software projects, accurate planning of project lifetime with Agile is difficult. Since continuously change in requirements occurs as their incompleteness at project initialization, project plans must be under control and continuously revised. The purpose of this thesis is to help tackling difficulties of managing Agile software projects by proposing an improved software planning technique. In Agile projects, planning is mainly based on just guess estimation of global effort. In the proposed approach, instead of just guess estimation, there is measurement of size of the product. This measurement is implemented over user stories with COSMIC methods. Thus, needed efforts for the projects are calculated. The approach is applied on a film renting project to present its applicability. The results show that, by using the approach, sizes of all pieces of the product can be obtained and project plans can be prepared with higher reliability and maintainability. Project plans may be more reliable, because they depend on measurement results and they may be more maintainable, because if any requirement changes, just that requirement needs to be measured again. Also it is shown that, documentation quality has an impact on the measurement results. As documentation quality changes, measurement results change by depending on the information in the documentation. It is also presented that, identification of the quality of the documentation helps to criticize the measurement.