Utilizing WiMAX mesh mode for efficient IPTV transmission
WiMAX ağ çalışma modunun verimli IPTV yayını için kullanımı
- Tez No: 286371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA TUĞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, kablosuz ortamda IPTV yayını için alternatif bir çözüm önerilmektedir. IPTV servisi için gereken veri aktarım hızları ve kablosuz yayınlarda karsılaşılan güçlükler düşünülerek, modelimiz WiMAX olarak da bilinen IEEE 802.16 standartının ağ çalışma modu üzerine kurulmuştur. WiMAX teknolojisi ile sağlanılan yüksek veri aktarım hızlarının yanında, aktarımları iletme becerisi ve değişen çevreye adaptasyon kabiliyetiWiMAX ağ çalışma modunu altyapı tabanlı modellere karşı uygulanabilir bir alternatif haline getirmektedir.Önerilen modelde, standart WiMAX ağ çalışma modu, sıkı gecikme gereksinimlerini karşılayabilmek için değiştirilmiştir. Buna göre, aktarımlar sadece yüksek veri aktarım hızına sahip bağlantılar üzerinden yapılmaktadır ve baz istasyonuna en fazla iki adımda olan bağlantılara izin verilmektedir. Ek olarak, alansal ayrıklık bilgisinden yararlanılarak, efektif olarak daha çok kullanıcıya hizmet vermede kullanabilecek aktarım dilimleri kazandırmak için, eş zamanlı aktarımlar düşünülmüştür. Sonuçlarımız, kanal kalitesi kötü olduğu için sadece daha gürbüz modülasyon düzenleri kullanılarak ulaşılabilen az sayıdaki (%1'den daha az) düğümün ihmal edilmesi karşılığında, standart WiMAX ağ çalışma moduna göre daha fazla kullanıcıya hizmet verilebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an alternative model is proposed for the distribution of IPTV in wireless environment. Considering the data rate requirements of the IPTV service and challenges in distribution of the service due to wireless environment, our proposed model is built on the Mesh operating mode of the standard IEEE 802.16 (a.k.a, WiMAX). Besides the high data rates provided by the WiMAX technology, the capability of relaying transmissions and the adaptability to changing environment brings the WiMAX Mesh mode as a viable alternative to the infrastructure based models.In our proposed model, the standard WiMAX Mesh mode is modified in order to meet the strict delay requirements of the IPTV service. Accordingly, transmissions are carried over only high data rate links and connections with up to two hops to the BS are allowed. Additionally, beneting from space diversity information, parallel transmissions are utilized to save transmission slots, and allow serving more users. The simulation results show that, for the given delay constraints, the proposed model improves capacity compared to the standard WiMAX Mesh mode at the cost of omitting a few nodes (less than 1%) for which the experienced channel quality is too low for IPTV service anyways.