Dietilditiyokarbamet ile membran hazırlama ve metal taşıma için kullanılması
Preparation of membrane with diethyldithiocarbamate and its usage for transport of metal
  1. Tez No: 286378
  2. Yazar: ABDURRAHMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Dietilditiyokarbamet ile polimer içeren membranların (PIM) hazırlanması ve metallerin seçimli taşınmasında kullanılması amaçlanmıştır. Hazırlanan PIM'ların yüzey karakterizasyonu; yüzey temas açılarının belirlenmesi suretiyle, atomik güç mikroskobu (AFM), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve infread spektroskopisi (FT-IR) ile yapıldı. İyon taşıma denemeleri için Zn(II) iyonu model iyon olarak seçilerek PIM analitik amaçlarla kullanılıp kullanılmayacağı ve çevre kirliliği açısından büyük önem taşıyan Zn(II) iyonuna seçimli olup olmadığının araştırılmasında; besleme fazındaki Zn(II) konsantrasyonu, besleme fazı pH'sı, kaplama çözeltisindeki taşıyıcı (Dietilditiyokarbamet) konsantrasyonu, alıcı faz türü ve konsantrasyonunun etkisi incelenmek üzere taşıma denemeleri yapılacaktır. Elde edilen optimum parametreler kullanılarak; diğer metallere: Cu(II), Ni(II) ve Pb(II) gibi metal iyonlarına karşı seçiciliği belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to prepare polymer inclusion membranes (PIM) with dithiocarbamate and to use them in the selective transport of metals. Surface characterization of PIMs will be carried out by determination of atomic force microscopy (AFM), scanning electron microscopy (SEM), infrared spectroscopy (FTIR) and surface contact angles. In the research for whether the prepared membranes will be used for the aim of analytical studies or not and whether they are selective for Zn(II) ions which are important in terms of environmental pollution or not, transport experiments will be carried out to investigate the effect of the concentration of Zn(II) in feed phase, pH of feed, the concentration of carrying substance (dithiocarbamate) in coating solution, type and concentration of receiving phase. By using optimum parameters, removal of chromate ions from water samples and its selectivity against other toxic metal ions such as Cu(II), Ni(II) andPb(II) will be determined.