Konya ili Sızma Kasabası civa yatakları çevresindeki doğal bitkilerin toprak üstü ve toprak altı kısımları ile yetiştikleri toprağın civa ve diğer metal element içeriklerinin belirlenmesi
The identification of mercury and other metal contens in abovegraund and undergraund parts and growing soils of natural plants on mercury mine surroundings of Sizma Town (Konya)
- Tez No: 286381
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ÇENGELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Konya ili Sızma kasabası civa yatakları çevresinde yetişen doğal bitkilerin ve yetiştikleri toprakların Hg, Pb, Cd, Fe, Zn, Mn, Ni ve Mg analizleri ICP-MS cihazı ile yapılmıştır.Toprak üstü kısımlarında en yüksek civa içeriği 68,97 mg/kg ile Scrophularia xanthoglassa bitkisinde, en az civa konsantrasyonu ise 0,02 mg/kg ile Asphodelina lutea bitkisinde tespit edilmiştir, diğer elementler ise; kurşun 0,01-27,25 mg/kg, çinko 0,50-167,20 mg/kg, nikel 0,49-14,21 mg/kg, demir 45,11-3996,70 mg/kg, mangan 8,96-178,87 mg/kg, magnezyum 618,20-5619,40 mg/kg arasında bulunmuştur.Toprak altı kısımlarında en çok civa içeriği 56,61 mg/kg ile Polygala anatolica bitkisinde, en az civa içeriği ise 0,45 mg/kg ile Scrophularia xanthoglassa bitkisinde tespit edilmiştir, diğer elementler ise; kurşun 1,51-15,22 mg/kg, çinko 13,01-245,70 mg/kg, nikel 3,92-28,75 mg/kg, demir 191,70-9474,10 mg/kg, mangan 17,97-1048,80 mg/kg, magnezyum 743,00-6464,80 mg/kg arasında bulunmuştur.Bitkilerin yetiştiği toprakta ise civa içeriği en yüksek Hypericum perforatum (661,74 mg/kg) bitkisinin toprağında, en az civa konsantrasyonu ise 1,55 mg/kg ile Astragalus angustifolius subsp. angustifolius var. pungens bitkisinin toprağında tespit edilmiştir, diğer elementler ise; kurşun 27,17-191,70 mg/kg, çinko 133,00-358,40 mg/kg, nikel 23,84-77,08 mg/kg, demir 42,00-62,00 mg/kg, mangan 338,30-3533,20 mg/kg, magnezyum 10595,40-25035,90 mg/kg arasında bulunmuştur.Gıda olarak tüketilen bitkilerdeki element içerikleri WHO ve Türk Gıda Kodeksi limit değerleri bakımından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hg, Pb, Fe, Zn, Mn, Ni and Mg analyses of growing soils of natural and cultivated plants on mercury mine surroundings of Sizma town in Konya by ICP-MS device.It was found that the highest mercury content is 4,82 mg/kg for Alyssum strigosum subsp. cedrorum subsp. Cedrorum in the part of the aboveground in case at least mercury content is 0,02 mg/kg for Asphodeline lutea. In the other elements, it was found that element concentrations were seen around 1,51-15,22 mg/kg for Pb, 13,00-245,70 mg/kg for Zn, 3,92-28,75 mg/kg for Ni, 191,70-9474,10 mg/kg for Fe, 17,97-1048,80 mg/kg for Mn and 743,00-6464,80 mg/kg for Mg.It was found that the highest mercury content is 56,61mg/kg for Polygala anatolica in the part of the underground in case at least mercury content is 0,45 mg/kg for Scrophularia xanthoglassa. In the other elements, it was found that element concentrations were seen around 0,01-27,25 mg/kg for Pb, 0,50-167,20 mg/kg for Zn, 0,49-14,21 mg/kg for Ni, 45,11-3996,70 mg/kg for Fe, 8,96-178,87 mg/kg for Mn and 618,20-5619,40 mg/kg for Mg.Furthermore, it was found that the highest mercury content is 661,74 mg/kg for Hypericum perforatum in growing soil of plants in case at least mercury content is 1,55 mg/kg for Astragalus angustiflius subsp. angustifolius var. pungens. In the other elements, it was found that element concentrations were seen around 27,17-191,70 mg/kg for Pb, 133,00-358,40 mg/kg for Zn, 23,84-77,08 mg/kg for Ni, 42,00-62,00 mg/kg for Fe, 338,30-3533,20 mg/kg for Mn and 10595,40-25035,90 mg/kg for Mg.It was evaluated the contents of the element in plant consumed as food in point of limit values of WHO and Turkish Food Codex.