Piridin ve furan halkaları ile fonksiyonlandırılmış kaliks[4]aren amit türevlerinin sentezi ve bazı toksik anyonlarla ekstraksiyonu
Synthesis of calix[4]arene amide derivatives functionalized with pyridine and furan rings and their extraction with some toxic anions
  1. Tez No: 286382
  2. Yazar: ŞENGÜL YİĞİTER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEREF ERTUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma piridin ve furan fonksiyonel grupları taşıyan yeni kaliks[4]aren türevlerinin sentezi ve seçilmiş bazı toksik anyonlarla faz transfer çalışmalarını içermektedir.Sentezlenen makrosiklik bileşiklerin yapıları spektroskopik teknikler (FTIR, 1H NMR) ve element analizi kullanılarak aydınlatıldı.Sentez çalışmalarında, literatürde belirtilen metoda göre p-tert-bütilkaliks[4]aren(1), kaliks[4]aren(2), kaliks[4]aren diester(3-4) ve kaliks[4]aren-dibrom-propan(5) türevleri başlangıç maddesi olarak sentezlendi. Amaçlanan kaliks[4]aren türevlerini (6-9) elde etmek için diester türevleri ve bromopropan türevi toluen/methanol çözücü ortamında aminoetil-piridin ve aminometil-furan ile etkileştirildi.Sentezlenen kaliks[4]aren monoamit bileşikleri(7 ve 8) ayrı ayrı amino uçlu 3-aminopropil silika jele immobilize edildi. Böylece kaliksaren bağlı polimerler 10 ve 11 başarıyla elde edildi. Sentezlenen polimerlerin yapıları FT-IR tekniği kullanılarak aydınlatıldı.Bu bileşiklerin (6-9 ve 10-11) sıvı-sıvı ve katı-sıvı ekstraksiyon çalışmaları farklı pH'larda seçilen dikromat ve fosfat iyonları kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
This study contains synthesis of new calix[4]arene derivatives containing pyridine and furan functional groups and investigation of their phase transfer studies with some selected toxic anions.The molecular structures of the synthesized compounds were characterized by spectroscopic techniques (FT-IR, 1H NMR) and elemental analysis.In the syntheses, according to literature, the p-ter-butylcalix[4]arene(1), calix[4]arene(2), calix[4]arene diester(3-4) and calix[4]arene-dibromo-propane(5) derivatives were synthesized as a starting material. To obtain calix[4]arene derivatives (6-9) are intended diester derivatives and bromopropan derivative were treated with pyridine and furan in toluene/methanol (2:1) solvent environment.Synthesized calix[4]arene monoamit compounds (7 and 8) were immobilized on 3-aminopropyl silica gel amino-ended separately. Thus, calixarenes polymers (10 and 11) were obtained successfully. The molecular structures of the synthesized polymers were characterized by using FT-IR technique.The synthesized compounds (6-9 and 10-11) were used in liquid-liquid and solid-liquid extraction studies with dichromate and phosphate ions at different pHs.