Gıda katkı maddeleri ve yeni yapılan dioksimlerin gıda katkı maddesi olarak kullanılabilirliliğinin incelenmesi
Addition agents of foods and the investigation about usebility of the dioximes produced recently as addition agents
  1. Tez No: 286384
  2. Yazar: GÜLCAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışmada; gıda katkı maddeleri, bu maddelerin özellikleri, insan sağlığına etkileri, gıdalarda kullanım amaçları, gıdalarda nasıl tespit edildiği incelenmiş olup oksimlerin özellikleri, elde edilişleri, insan sağlığına etkileri ve yeni sentezlenen dioksimlerin gıda katkı maddesi olarak kullanılabilirliliği araştırılmıştır. Bunun için literatürdeki bilgilerin ışığında amphi-klorglioksim, anti-klorglioksim ve anti-klorofenilglioksim, anti-1benzilpiperazinfenilglioksim sentezlenmiştir. Elde edilen bu oksimlerin gıda katkı maddesi olarak kullanılabilirliliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, addition agents of foods and their features,effects on human health,the aims of using them with foods,determination in foods were examined and also the features of oximes,acquiring of them,effects on human health and usebility of dioximes that synthesized recently as addition agents were investigated. Therefore ; amphi-chlorine glioksim,anti-chlorine glioksim and anti-chloro phenyl glioksim were synthesized on the information in the light of literature.The usebility of these oximes -that were synthesized before -as addition agents was investigated.