Sol-jel tekniğine göre manyetik nanopartiküllere lipaz immobilizasyonu ve bazı enantiyoseçimli tepkimelerde kullanılması
By sol-gel technique, immobilization of lipase on magnetic nanoparticles and their using at some selected enantioselective reactions
- Tez No: 286383
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Enzimlerin üretimi için ham madde sınırlıdır. Bu yüzden hammadde olarak mikrobiyal kaynaklar kullanılmaya başlanmıştır. Fakat ham maddenin izole edilmesi ve arıtılması çok pahalı olması öte yandan enzimlerin aktivitelerini kaybetmeden geri kazanılması imkansızdır. Enzimler reaksiyon ortamından geri kazanılmak istendiğinde proses kontrolü gibi bazı zorluklarla karşılaşılabilir ve bunlar işlem sırasında veya işlem sonrasında yüksek aktivite kaybetmeden uzaklaştırılabilmelidirler. Bu yüzden bu çalışmada, destek materyali olarak manyetik (Fe3O4-APTES-Spo-HMDI; Fe3O4-EPPTMS-Spo-NH2) nanopartikülleri hazırlandı ve bu nanopartiküller lipaz immobilizasyonu için kullanıldı. Bu çalışmada immobilizasyon şartlarının optimizasyonu çalışmaları (optimum pH, sıcaklık, ısıl kararlılık, depo kararlılığı gibi) gerçekleştirildi. İmmobilize lipazların katalitik özellikleri bazı profen türevi aromatik karboksilli asit metil esterlerinin (R/S- naproksen metil esteri, R/S- 2-fenoksipropiyonik asit metil esteri ve R/S-mandelik asit metil esteri) enantiyoseçimli hidrolizi üzerinde gerçekleştirildi./incelendi.
Özet (Çeviri)
The raw material for production of enzymes were limited,then microbial orijinated sources were began to use as raw material but isolation and purification of these raw materials are very expensive processes. On the other hand, it is impossible to recover the enzymes without loosing the enzyme activity during the processes. This is caused to some difficulties as process control and must be recover from the process with as much as higher activity either at the end of process or at any time during the process. So in this study, as support magnetic Fe3O4-APTES-Spo-HMDI and Fe3O4-EPPTMS-Spo-NH2 nanoparticules were prepared and the nanospheres were used for the lipase immobilization. Here in, studies of optimization of the immobilization conditions(optimum pH, temperature, thermal stability, storage) were obtained. The catalytic properties of the immobilized lipases were utilized to the enantioselective hydrolysis of some profen derivatives of aromatic carboxylic acid methyl esters (R/S-Naproxen methyl ester, R/S-2-phenoxypropionic acid, R/S-mandelic acid methyl ester).