Nükleer parçalanmada oluşan parcacıkların ortalama nötron-proton sayısı oranına simetri enerjisinin etkileri
Effect of symmetry energy on the mean neutron to proton ratio of the fragments produced in nuclear fragmentation
  1. Tez No: 286389
  2. Yazar: SAADET DERYA İNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Nükleer parçalanma reaksiyonları son yıllarda önemli bir ilgi çekmektedir . Bu çalışmada, İstatistiksel Çok Katlı Parçalanma Modeli kullanılarak 124Sn + 124Sn ve 112Sn + 112Sn MSU merkezi çarpışma reaksiyonlarında kullanılan 124Sn ve 112Sn çekirdeklerinin ve çarpışma anında oluştuğu düşünülen ve aynı /Z oranlarına sahip keyfi 186X ve 168X çekirdeklerinin parçalanma ürünlerinin ortalama /Z değerleri hesaplandı. Ürün çekirdeklerin /Z değerlerine simetri enerjisinin etkileri incelendi. Hafif izotopik ürünlerin ortalama /Z oranlarının, Z>6 için simetri enerji katsayısı değerlerine karşı duyarlı olduğu gözlendi. Teorik hesaplamalar ile deneysel veriler karşılaştırıldığında simetri enerji katsayısının standart değerine (25 MeV) göre önemli ölçüde düşük değerlerde uyum sağladığı (12-14 MeV civarında) gözlendi. Ayrıca bu çekirdeklerin parçalanması sonucu oluşan ürünlerinin sıcaklıklarının uyarılma enerjisi ile değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nuclear fragmentation have attracted great interest in recent years. In this study, the mean neutron-to-proton ratios < N >/Z of the produced fragments of single nuclei 124Sn, 112Sn, and 186X, 168X which are believed to be produced during the central collisions for 124Sn+124Sn and 112Sn+112Sn reactions, are calculated on the basis of the Statistical Multifragmentation Model (SMM) . The effect of symmetry energy coefficient on the mean neutron-to-proton ratios < N >/Z of the produced fragments is investigated. It is seen that < N >/Z values of the fragments are sensitive to the symmetry energy coefficient for the fragments of Z >6 . As a result of the comparison of the present results and experimental data it is seen that there is a good agreement for the values of the symmetry energy coefficients 12-14 MeV instead of the Standard value of 25 MeV. Additionally, variations of the temperature with excitation energy are determined for the abovementioned nuclei.