Nükleer parçalanmaya simetri enerjisinin etkileri
Effects of the symmetry energy of nuclear multifragmentation
  1. Tez No: 237261
  2. Yazar: TUĞBA KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BÜYÜKÇİZMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, nükleer çok katlı parçalanmada parçacık dağılımları üzerinde simetri ve yüzey enerjilerinin etkilerini gösterdik. Bu amaçla, istatistiksel çok katlı parçalanma modeli (SMM) temelinde çeşitli nötron-proton (N/Z) oranlarındaki U, Au, Xe, Sn ve La çekirdeklerini analiz ettik. Simetri enerjisinin, oluşan parçacıkların nötron zenginliğini doğrudan belirlediği görüldü. Simetri enerjisi, yüzey enerjisi ve izospinin ve parametreleri üzerine etkilerini de inceledik. Deneylerde ölçülen parametre değerleri standart SMM kabulü ile tutarlıdır. Simetri enerjisinin, entropi, bağıl kütle değerleri, orta kütleli parçacıkların oluşumu ve maksimum kütleli parçacıkların oluşumunu nasıl etkilediğini inceledik. Simetri enerji parametresi , 16 ve 8 MeV değerleri için hesaplamalar yapıldı. Standart değer ile elde edilen sonuçlar ile diğer değerler arasında dikkate değer fark olmadığı görüldü. Simetri enerjisinin ve , entropi, bağıl kütle değerleri, orta kütleli parçacıkların oluşumu ve maksimum kütleli parçacıkların oluşumunda çok fazla etkili olmadığını gösterdik. Bu nedenle, deneysel verilerden simetri enerjisinin belirlenmesi nükleer fizik ve astrofiziksel çalışmalar için çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
In the study, we have demostrated the effects of symmetry and surface energy on the distribition of the particles in nuclear multifragmentation. For this purpose we have analyzed U, Au, Xe, Sn, and La nuclei with various neutron-to-protons (N/Z) ratio on the basis of statistical multifragmentation model (SMM). The symmetry energy determines directly the neutron richness of the produced fragments. We have also investigated the influences of symmetry, surface energy and isospin on and parameters. Experimental values of the parameters are in agreement with the standard SMM predictions. The effect of the symmetry of energy on entropy, formations of intermediate mass particles, relative mass numbers, and the maximum mass of particles was studied. The symmetry energy parameters used in the calculations were , 16 and 8 MeV and it is observed that the experimental results were no considerable difference from the accepted standard values. It is determined that the entropy, formations of intermediate mass particles, relative mass values, and the creation of maximum mass of particles had no very much influence on the symmetry energy ve . That is why an extraction of this symmetry energy from the data is very important for nuclear physics and astrophysical studies.