Daphne oleoides subsp. oleoides ve Daphne sericea'nın farklı çözücülerle antioksidan özellikleri
Antioxidant properties of various solvent extracts from Daphne oleoides subp. oleoides and Daphne sericea
  1. Tez No: 286393
  2. Yazar: TUBA ARKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AKTÜMSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında geleneksel Anadolu hekimliğinde çokca kullanılan Daphne (Thymealaceae)' nin iki ayrı türünün (D. oleoides subsp. oleoides and D. sericea) antioksidan özellikleri incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, Daphne türlerinin dört çözücü ekstraktının (hekzan, etil asetat, metanol, etanol) antioksidan kapasiteleri total fenolik içerik, total antioksidan kapasite, serbest radikal yakalama testi, ß-karoten/linoleik asit sistemi, indirgeme gücü ve CUPRAC (bakır indirgeme gücü) testini içeren beş farklı kimyasal testler kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca ekstraktların toplam fenolik ve flavonoid içerikleri de tespit edilmiştir. Daphne türlerinden elde edilen etil asetat, metanol ve etanol ekstraktlarının güçlü antioksidan potansiyeline sahip olduğu anlaşılmıştır. Sonuçlar çalışılan Daphne türlerinin ekstraktları farmakoloji ve gıda endüstrilerinde doğal antioksidan kaynağı olarak faydalanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Daphne (Thymealaceae) species have been widely used in traditional Anatolian medicine. The antioxidant capacities of two Daphne species (D. oleoides subsp. oleoides and D. sericea) were studied. The antioxidant properties of four solvent extracts (Hexan, ethyl acetate, methanol and ethanol) of Daphne species were assessed by using five different chemical assays namely including total phenolic content, total antioxidant capacity, free radical scavenging assay, ß-carotene/linoleic acid system, reducing power and CUPRAC assay. The total phenolic and flavonoid contents of the extracts were also determined. Ethyl acetate, methanol and ethanol extracts obtained from the Daphne species possess strong antioxidant potential. These results indicate that the extracts of studied Daphne species can be exploited as the sources of natural antioxidants in pharmacological and food industry.