Periodontal diş hastalığının tespit ve tedavisinde bir bulanık uzman sistem tasarımı
A fuzzy expert system design for dental disease detection and treatment of periodontal
- Tez No: 286394
- Danışmanlar: PROF. DR. NOVRUZ ALLAHVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tezin amacı periodontal diş hastalığı tedavisinde teşhis, tanı ve tedavi yöntemlerini analiz edilip bu hastalıkla ilişkili olarak bulanık uzman sistem geliştirmek ve hastalığın teşhis ve tedavi yönteminde diş hekimine yardımcı olacak bir bilgisayar programı yapmaktır. Bunun için bu tezde periodontal diş hastalıkları teşhis, tanı ve tedavi yöntemleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Tasarlanan bulanık uzman sistem; diş hekimini çalışmasını kolaylaştırarak en doğru teşhisi koymakta ve uygun tedavi uygulamakta olup diş hekimine yardımcı olacağı ön görülmektedir. Sistem diş hekimlerine bağlı olarak ortaya çıkması mümkün olan zaman kaybını azaltarak hastalığa müdahale hızını artıracaktır. Böylece hastanın iyileşme sürecini daha kolay hale getirmek amaçlanmıştır. Bu tez önceki yazılmış tıbbi ve dental manada uzman sistem, bulanık uzman sistem, genetik algoritma ve yapay sinir ağları konulu tez, proje, makaleler incelenerek yapılmıştır. Böylece oluşturulan bulanık uzman sistem tasarımında daha etkili bir yöntem kullanılması sağlanmıştır. Periodontal diş hastalığının tespitinde kullanılacak olan bulanık uzman sistem klinik, radyografik bulguları giriş değerleri olarak algılanmış ve çıkış olarak hastalığın derecesi tespit edilmiştir. Hastalığın derecesini ve bulanıklaştırılamayan diğer değerler olan hastalıkla ilişkili risk faktörlerini bir uzman diş hekimi tarafından oluşturulan kural tabanı uzman sisteme dâhil ederek çıkış değeri olarak hastalığın çeşidi ve tedavi yöntemi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to design a Fuzzy Expert System (FES) for diagnosis of periodontal dental disease by analyzing diagnosis and treatment methods and to develop a computer program to help dentists for investigating, diagnosing and treating the disease. For this, the thesis of periodontal diseases, dental diagnosis, diagnostic and treatment methods were examined in detail. The designed Fuzzy Expert Systemis expected to help dentists by facilitating their job with the most correct diagnosis and treatment method. Depending on the emergence of the dentist as possible by reducing the loss of time will increase the speed of disease intervention. This speed is, indirectly, the patient's improvement was to make the process easier. This thesis, written in previous medical and dental sense, expert systems, fuzzy expert systems, genetic algorithms and artificial neural networks, thesis, project, articles were examined. Thus, the use of generated fuzzy expert system has helped design a more effective method. The Fuzzy Expert System to be used in diagnosing periodontal disease perceives the clinical and radiographic findings and determines the severity of disease as output. Expert system includes the severity of disease and other risk factors that cannot be fuzzified, and thus determines the type of disease and treatment method as output values.