Perylene türevi organik yarıiletken ince filmlerin optik özelliklerinin incelenmesi
Optical characterization of perylene derivatives organic semiconductor thin films
- Tez No: 286392
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma perylene (perilen) türevi organik yarıiletken ince filmlerin spektroskopik ölçümleryardımıyla optik özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla drop-casting yöntemikullanılarak perilenmonoimid ve perilendiimid ile kaplanmış organik ince filmlerin optik ölçümleri(soğurma, transmitans ve yansıma) yakın morötesi, görünür ve yakın kırmızıötesi spektral bölgedegerçekleştirilmiştir. Yapılan soğurma ölçümleri sonucunda direkt band aralıklı olan perilenmonoimid veperilendiimid organik yarıiletken ince filmlerin optik band aralıkları belirlenmiştir. Soğurma ve yansımaspektrumlarından yararlanılarak numunelerin kırılma indisi, dielektrik sabiti v.b. optik parametreleri tayinedilmiştir. Ayrıca yansıma ölçüm sonuçları Kramers-Kronig yöntemi yardımı ile de analiz edilmiş vesonuçlar karşılaştırılmıştır. Bunun yanı sıra, kırılma indisi verileri kullanılarak dispersiyon analiziyapılmış ve numunelere ait dispersiyon enerjisi, moment değerleri gibi dispersiyon parametrelerihesaplanmıştır.Her iki malzeme için belirlenen optik band aralığı değerleri literatürde verilen değerlere yakınçıkmıştır. Ayrıca elde edilen sonuçlar her iki numune için de bulunan kırılma indisi ve diğer optiksabitlerin Kramers-Kronig yöntemi ile bulunan sonuçlara çok yakın olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine optical properties of perylene derivatives organicsemiconductor thin films with spectroscopic measurements. For this purpose, optical measurements(absorption, transmittance and reflectance) of organic thin films coated with perylenemonoimide andperylenediimide by using drop-casting method were performed in near ultraviolet, visible and nearinfrared spectral regions. Optical band gaps of perylenemonoimide and perylenediimide organicsemiconductor thin films having direct band gaps were determined by means of absorptionmeasurements. By using absorption and reflection spectra, optical parameters of these materials such asrefractive index, dielectric constant were calculated. Also reflection data were analyzed by Kramers-Kronig transformation method and the results obtained were compared. In addition, by using therefractive index results, dispersion analysis was performed and related dispersion parameters such asdispersion energy, moment values were obtained.Optical band gaps obtained for both materials were near at the literature values. Also the resultsobtained for both materials were shown that refractive index and other optical constants were almost nearat the values of those obtained by means of Kramers-Kronig analysis method.