Langmuir Blodgett Metodu kullanılarak triazin türevi ile ITO yüzeyinin modifikasyonu
Studies on modifications of ITO surfaces with triazine derivative by Langmuir Blodgett Method
  1. Tez No: 286397
  2. Yazar: ÖZLEM OĞUZHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY HİLAL GÜBBÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, 4-bis(hekzadesilamin)-6-(o-oksianilin)-1,3,5-triazin (HDAO-Tr) organik molekülü Langmuir-Blodgett (LB) film maddesi olarak seçilmiştir. HDAO-Tr molekülün yüzey basıncı ( ? ) ? alan (A) izotermi alt faz üzerinde çok iyi yoğunlaşmış tek tabakanın oluştuğunu göstermiştir. Katı yüzey olarak ITO kullanılmış ve su yüzeyi üzerinde yüzen organik moleküllerin ITO yüzeyine transfer edilmesiyle LB ince filmleri 1,3 ve 5 tabakalı olarak üretilmiştir. LB ince filmleri yüzey temas açısı ölçümleri (CA), elipsometri, atomik kuvvet mikroskobu (AFM) ve azaltılmış toplam reflektans ? fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (ATR-FTIR) kullanılarak karakterize edilmiştir. Sonuçlar, Langmuir-Blodgett metodu ile HDAO-Tr ince filmlerinin başarıyla üretilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 4-bis(hexadecylamino)-6-(o-oxyaniline)-1,3,5-triazine (HDAO-Tr) organic molecule is selected as Langmuir-Blodgett (LB) thin film material. The surface pressure ( ? )?area (A) isotherm of HDAO-Tr indicate the formation of highly condensed monolayer on the subphase. Indium tin oxide (ITO) is used as solid substrate and LB thin films which are transferred onto ITO substrate of organic molecule onto the water surface are fabricated 1, 3 and 5-layers. LB thin films are characterized using contact angle measurements (CA), ellipsometry, atomic force microscopy (AFM) and attenuated total reflectance - fourier transform infrared (ATR-FTIR) spectroscopy. The results showed that thin films of HDAO-Tr were accomplishedly fabricated by Langmuir-Blodgett method.