Charge symmetry-breaking in nucleon-nucleon interactions
  1. Tez No: 28641
  2. Yazar: M.HOSSEİN SHAHNAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
oz NUKLEON-NUKLEON ETKILEŞMELERINDEKI YUK SİMETRİSİ-KIRINIMI SHAHNAS, M. Hossein Doktora Tezi, Fizik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Cengiz YALÇIN Ocak 1993, 54 sayfa. Coulomb etkileşmesinin neden olduğu yerdeğiştirme enerji değerleri ile ilgili deneysel ve teorik sonuçlar arasında mevcut olan ve uzun zamandan beri açıklanması yapılamıyan fark üzerinde çalışılmıştır. Kısa erişimli yük asimetrik potansiyellerin ayna çekirdekler ve isotriplet çekirdekler arasındaki bağlanma enerji farklarına olan katkısı hesaplanmıştır. Hesaplar klasik kabuk modeli ve parçacık deşik formalizmi kullanılarak Langacker-Sparrow tarafınden önerilen yük simetri- kırınım potansiyeli için yapılmıştır. Kullanılan potansiyel pisiodoskalar (tt, t], rf ) ve vektör (p, u> ) mezon karışım etkilerini içermektedir. Anahtar kelimeler : isospin, isoskalar, isotensor, pisiodoskalar, simetri-kırmımı, mezon karışımı. ^“”~ Bilim dalı sayısal kodu : 404.04.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CHARGE SYMMETRY-BREAKING IN NUCLEON-NUCLEON INTERACTIONS SHAHNAS, M. Hossein Ph. D. in Physics Supervisor: Prof. Dr. Cengiz YALÇIN January 1993, 54 pages. The long-standing discrepancies between theory and experiment in the values of Coulomb displacement energies are studied. The contribution which arises from the short-range charge symmetry-breaking potentials to the binding energy differences in mirror nuclei and members of isotriplet states, is presented. The calculations are carried out employing standard shell-model techniques on the basis of hole-particle formalism for a charge symmetry- breaking potential sug gested by Langacker-Sparrow. The potential includes the effects of pseudoscalar (7T, Tj, rf ) and vector (p, oj ) mesons mixing. Keywords : isospin, isoscalar, isotensor, pseudoscalar, symmetry-breaking, me son mixing. Science Code : 404.04.01 111