A Tight-binding model of chemisorption on perovskite surfaces
  1. Tez No: 28642
  2. Yazar: HATİCE KÖKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ ELLİALTIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
oz PEROVSKİT YÜZEYLERİNDE YÜZERME İÇİN SIKI-BA? YÖNTEMİ KÖKTEN, Hatice Doktora Tezi, Fizik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Şinasi ELLİALTIO?LU Ocak, 1993, 73 sahife. Metal oksit yüzeylerinde yüzerme olayının anlaşılması kuramsal çalışmaların odak noktası olagelmiştir. Özellikle heterojen kataliz ve çözünür yüzerme olaylarının anlaşılabilmesindeki önemi nedeni ile yüzerme problemi basit bir sıkı bağ-modeli ile incelendi. Model, önce perovskit yapisina sahip metal oksitlerin hacim ve yüzey durumlari için çözüldü. Daha sonra ise bu sonuçlar, katalitik olarak aktif (001) yüzeyindeki geçiş metal iyonu üzerine kimyasal bağ yapan p- ve s-orbitalleri problemine uygulandı. Green fonksiyonu formalizmi kullanılarak çözülen prob lemin İ2g ve eg simetri bileşenleri analitik olarak ayrı ayrı incelendi, ek-atom ve katı için yerel durum yoğunluğu fonksiyonları elde edildi. Yüzerme olayının elektronik özellikleri, modelde ayarlanabilir parametreler olarak seçilen bazı etk ileşimlere bağlı olarak ayrıntılı bir biçimde irdelendi. Anahtar kelimeler : Yüzerme, ekatom, sıkı-bağ modeli, perovskitler Bilim dalı sayısal kodu : 404.05.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A TIGHT-BINDING MODEL OF CHEMISORPTION ON PEROVSKITE SURFACES KÖKTEN, Hatice Ph. D. in Physics Supervisor: Prof.Dr. Şinasi ELLİALTIO?LU January, 1993, 73 pages. Chemisorption on metal-oxide surfaces has long been of great interest for theoret ical studies. Because of its importance in the understanding of the mechanisms of dissociative chemisorption and heterogeneous catalysis, the chemisorption prob lem has been investigated here, using a simple tight-binding model. The model has been solved first for the bulk and surface of transition metal-oxides with per- ovskite structure. Its results have been applied to the problem of chemisorption of a p-adsorbate and an s-adsorbate onto a transition metal ion located at the catalytically active, type-I (001), surface of a perovskite crystal. Both t2g and eg symmetric components of the problem have been treated analytically, using Green's function formalism, and the local density of states functions for both the adsorbate and the solid have been calculated. The electronic properties of the chemisorption event has been studied as functions of various interactions that are chosen as adjustable parameters of the model. Keywords : Chemisorption, adatom, tight-binding model, perovskites Science Code : 404.05.01 111