Blind docking simulations of benzothiazoles on triosephosphate isomerase
Benzotiyazollerin trioz fosfat izomeraz üzerinde yerleştirme simulasyonları
- Tez No: 286442
- Danışmanlar: PROF. DR. PEMRA DORUKER TURGUT, YRD. DOÇ. DR. EBRU DEMET AKTEN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde uygulanan yerleştirme çalışmalarının amacı, TcTIM'i inhibe eden benzotiyazollerin, enzime bağlanma modlarını ortaya çıkarmaktır. Beş benzotiyazolün TcTIM ve hTIM üzerine yerleştirme çalışmaları, Autodock v.4 paket programının Lamarckian Genetik Algoritması kullanılarak yapılmıştır. Moleküler dinamik simulasyonlardan enzimin farklı konformasyonları alınarak, protein esnekliği çalışmalara dahil edilmiştir. Ligandların bağlanma konumlarının belirlenmesi için, en düşük enerjili konformasyon ve onun 1 kkal/mol yakınında bulunan konformasyonlar analiz edilmiştir. Etkili ligandlar bağlanmak için genelde TcTIM'in arayüzeyinde bulunan tünel şekilli kısmı tercih ederken, etkisiz ligandların enzimin başka kısımlarına bağlandığı gözlemlenmiştir. TcTIM monomer üzerinde yapılan yerleştirme çalışmalarının sonuçlarına gore, etkili ligandların dimerin ayrışması sırasında açık hale gelen arayüzey bölgesine bağlanma eğilimleri çok yüksek değildir. Bu yüzden önceki çalışmalarla uyumlu olarak, TcTIM dimerin arayüzeyinde bulunan tünel şekilli kısmın etkili ligandlar için başlıca bağlanma yeri olduğu görülmüştür. Etkili ligandların sülfonat içermeyen türevleri ve etkisiz ligandın sülfonat içeren türevi ile TcTIM dimer üzerinde yerleştirme çalışmaları, sülfonat grubunun ligandların arayüzey üzerindeki tünel şekilli kısımda doğru yerleşmelerine yardımcı olduğununu göstermiştir. hTIM dimer üzerindeki yerleştirme çalışmalarında, etkili ligandlar arayüzey bölgesi (ulaşılabilinen tünel şekilli kısım yoktur ) için seçici değillerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this docking study is to uncover the binding modes of benzothiazoles, reported as effective inhibitors of TcTIM. Blind dockings of five benzothiazoles are performed on both TcTIM and hTIM by using the Lamarckian genetic algorithm of AutoDock v4.0. Protein flexibility is incorporated via docking to multiple, distinct conformations that are obtained from extended molecular dynamics simulations. The clusters that fall within 1 kcal/mol of the lowest energy poses from docking are analyzed for determination of alternative binding sites. The inhibitors mostly bind to the tunnel-shaped region formed at the interface of the subunits in TcTIM, whereas other sites are preferred by the non-inhibitors. Moreover, blind dockings to equilibrated conformers of TcTIM monomer indicate no distinct tendency of inhibitors for binding to the interface region that becomes solvent accessible upon dissociation to monomers. Thus, the tunnel-shaped cavity on the TcTIM dimer interface is the most distinct site for the action of inhibitors, consistent with previous studies. Further blind dockings of sulfonate-free derivatives of inhibitors and a sulfonate-added derivative of a non-inhibitor on TcTIM have indicated that the sulfonate group aids the correct positioning of benzothiazoles in the tunnel-shaped cavity. The inhibitors docked on hTIM conformers show a non-selective behavior for the interface of hTIM dimer, which does not present an accessible tunnel-shaped cavity as TcTIM.