Parameters affecting the permeability of bentonite-granular soil mixtures
Bentonit-granüler zemin karışımlarının permeabilitesini etkileyen parametreler
  1. Tez No: 286455
  2. Yazar: SELÇUK KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Kil, son derece düşük permeabiliteye sahip doğal bir malzeme olması nedeniyle, atık sahalarında geçirimsiz tabaka oluşturmada oldukça etkilidir. Kil, sıvı akışını minimize ederek tehlikeli atıkların sızması önlemek üzere kullanıldığından, bu bağlamda en önemli özelliği hidrolik geçirgenliğidir. Bu çalışmada, bentonit-granüler zemin karışımlarının permeabilitesini etkileyen parametreler araştırılmıştır. Minimum boşluk oranını sağlayan tane dağılımını belirlemek için, farklı agrega kompozisyonları üzerinde deneyler yapılmıştır. İki farklı bentonit-agrega karışımı üzerinde hidrolik geçirgenlik deneyleri uygulanmıştır. Bentonit-agrega karışımlarının hidrolik geçirgenlik performansını artırmak için, ticari adı Shore Pac olan, suda çözülebilen tipte bir polimer malzeme karışıma eklenmiş ve permeabilite üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Test sonuçları çok düşük oranda polimer eklenmesinin bentonit- agrega karışımlarının permeabilitesini ciddi şekilde düşürdüğünü göstermiştir. Literatürde, zemin içinden geçen sıvının viskozitesi ile hidrolik geçirgenlik arasında ters orantı olduğu belirtilmektedir. Polimer malzemenin viskozite üzerindeki etkisini belirlemek için viskozite deneyleri yapılmıştır. Deney sonuçları polimer-su çözeltisinin viskozitesinin polimer miktarının artması ile birlikte yüksek oranda arttığını ortaya koymuştur. Polimer eklenmesine bağlı olarak viskozite ve hidrolik geçirgenlikte meydana gelen değişimler karşılaştırılmış olup, hidrolik geçirgenlikte meydana gelen azalmaya viskozitenin artışının neden olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Clay is the natural material which is very effective when used as a liner for waste disposal because of its extremely low permeability. As the clay is used to prevent the leakage of hazardous wastes by minimizing the flow of liquids through it, its most significant feature in this scope is its permeability. It is well known that addition of clay in high permeable soils decreases the permeability of final mixture. In this study, parameters affecting the permeability of bentonite-ganular soil mixtures have been investigated. Tests have been conducted on different aggregate compositions in order to determine the particle size distribution providing minimum void ratio. Series of hydraulic conductivity tests have been conducted on two different bentonite?aggregate compositions. For enhancing hydraulic conductivity performance of bentonite-aggregate mixtures, a water soluble polymer, namely Shore Pac was added and effects of polymer on permeability were investigated. Test results showed that addition of small amount of polymer extremely decreased the permeability of bentonite-granular soil mixtures. It is noted in the literature that there is an inverse relationship between viscosity of permeant and hydraulic conductivity. Viscosity determination tests have been conducted to determine effects of polymer on viscosity. Tests revealed that viscosity of polymer-water solution dramatically increased with the increase in polymer amount. Changes in viscosity and hydraulic conductivity values due to polymer addition were compared and it was concluded that reduction in hydraulic conductivity mainly caused by the increase in viscosity.