A method of evaluation of relationship between the safety management and overall safety performance in construction industry
İnşaat sektöründe iş güvenliği yönetimi ve genel iş güvenliği performansı ilişkisinin değerlendirilmesi yöntemi
- Tez No: 286456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU İŞERİ SAY, PROF. DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İş güvenliği inşaat sektöründe çok önemlidir. Başından sonuna kadar, inşaat süreci karmaşık olup, bir takım belirsizlikler ve yüksek ölüm oranı ile bilinmektedir. Etkili bir iş güvenliği yönetimi bulunduğunda ve işçi ve işveren muhtemel risklerin önlemlerini aldığında, yüksek ölüm oranına rağmen inşaatlar güvenli bir çalışma mahalli olabilir.Bu bağlamda çalışmanın amacı, inşaatlarda iş güvenliğini artırmak için iş güvenliği yönetim performansını ve sahadaki iş güvenliği performansını değerlendirerek şantiyenin genel iş güvenliği performansını belirleyen yeni bir yöntem önermektir. Çalışma özellikle geliştirilen anket ve kontrol listesi sayesinde şantiyelerden veri almaya ve SME (İş güvenliği yönetim değerlendiricisi) adında bulanık mantık yaklaşımı temelinde çalışıp yüklenici firmaların iş güvenliği yönetim performansını ve sahadaki iş güvenliği performansını değerlendirme kabiliyetine sahip olan ve iş güvenliği yönetiminin eksikliklerini bildiren yazılımı ortaya çıkarmaya dayanmaktadır. Anketi yanıtlayanlar iş güvenliği yöneticileri olup anket verileri 30 adet devam etmekte olan bina tipi inşaatlardan örneklem alınarak toplanmıştır. İş güvenliğinin gerçek durumunu gözlemlemek amacıyla kontrol listesi yazar tarafından yerinde uygulanmıştır. Çalışma, farklı değişkenler arasındaki ilişki kalıplarını ortaya çıkarmak için faktör analizi ve iş güvenliği yönetimi bileşenleri ilgileşimi ve tanımlayıcı istatistikleri de içermektedir. Bu değerlendirmenin amacı, inşaat firmaları için Türk inşaat sektörü için geliştirilen iş güvenliği dizinine göre sınıflandırılabilir bir temel nokta oluşturmaktır. İş güvenliği yönetim sistemini ve sahadaki iş güvenliği performansını içeren bir genel iş güvenliği indeksi geliştirilerek, ?bir inşaat şirketinin iş güvenliği yönetimi ve sahadaki performans eksiklikleri? Türkiye için iş güvenliği endeksi ölçeğine göre belirlenir.
Özet (Çeviri)
Safety is crucial in construction industry. From beginning to end, the construction process is complex and characterized by a number of uncertainties and a high fatality rate. But despite its high fatality rate constructions can be a safe occupation when there is an effective safety management and workers and employers are aware of hazards and prevent the probable risks.In this context, the objective of this study is to propose a new methodology that determines the overall safety performance of the construction site by including safety management performance and on-site safety performance assessment to improve construction safety. The study is particularly based on getting data from the construction sites via developed questionnaire and checklist and creating software called SME (safety management Evaluator) working on the basis of fuzzy logic approach that has the capability to evaluate construction contractors? safety management performance and on-site safety performance and notify the safety management deficiencies. The survey data were collected from a sample size of 30 on-going building type construction firms and the responders of the questionnaire were safety managers. Checklist was applied on-site by author in order to observe the real situation of safety. The study includes factor analysis and correlation of safety management components and descriptive statistics in order to uncover the correlation patterns among the different variables. The purpose of this evaluation is to establish a base point against which construction contractors can be classified by an index of safety developed for the Turkish construction sector. By developing an index of safety, which includes safety management and on- site performance ?defectiveness of the safety management and the overall safety performance of a specific construction company regarding the safety index scale for Turkey? is determined.