Hazır yataklarda kullanılan tekstillerin konfor ve fiziksel özelliklerini etkileyen parametrelerin araştırılması
The research of parameters affecting the comfort and physical features of textiles used in ready-beds
  1. Tez No: 426736
  2. Yazar: SEDAT ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada hazır yatak kapitonelerinde kullanılan tekstil malzemelerinin yatağın fiziksel ve konfor özelliklerine olan etkileri araştırılmıştır. Hazırlanan yatak kapitone numuneleri, farklı sünger, elyaf, tela ve kumaş katmanlarından hazırlanmıştır. Bu hazırlanan yatak kapitone numunelerinin boncuklanma, hava geçirgenliği ve ısı iletim katsayısı testleri yapılarak kapitoneyi oluşturan tekstillerin yatağın fiziksel ve konfor özelliklerine olan etkisi ölçülmüştür. Yapılan testler neticesinde örme kumaşların boncuklanma özelliğinin dokuma kumaşlara göre daha iyi olduğu bulunmuştur. Örme kumaştan oluşan kapitonelerin dokuma kumaştan oluşan kapitonelere göre daha iyi hava geçirgenliğine sahip olduğu bulunmuştur. Kapitone alt katmanlarının miktarlarının artmasının hava geçirgenliğini azalttığı bulunmuştur. Kapitonelerde ısı iletimini etkileyen en önemli unsurun kumaş yapısı olduğu bulunmuştur. Konforlu bir yatak üretilebilmesi için yatak kapitonesini oluşturan kumaş başta olmak üzere malzeme kompozisyonlarının iyi tayin edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of textile materials used in the quilted beds on the physical and luxurious features of the bed have been studied. The samples of the quilted beds, which were already prepared, have been made up of various sponge, fibers, stiffering clothes and fabric. The tests of pilling, air permeability and thermal conductivity of these quilted bed samles has been done and the impact of the texiles forming the quilted beds on the physical and luxurious features of the beds has been measured. At the end of the tests, it has been found out that the pilling feature of knitted fabrics are better than woven fabrics. In addition, the quilted comprised of knitted fabrics have a better air permeability than the quilted formed of woven fabrics. The increase in the amount of bottom quilted layers leads to the decrease in air permeability. The most significant factor affecting thermal coductivity in the quilted is the fabric structure. To produce a comfortable bed, particularly in the fabrics making up the the quilted beds, it is required to define material composition in a good way.