Internal erosion of geosynthetic clay liners under high hydraulic heads
Yüksek hidrolik yükler altındaki geosentetik kil kaplamaların içsel erozyonu
  1. Tez No: 286457
  2. Yazar: HAKKI ORAL ÖZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Geosentetik kil kaplama, iki geotekstil katmanı arasına ince bir bentonit tabakasının yerleştirilmesiyle oluşan bir malzemedir. GCL'nın içindeki bentonitin, yüksek hidrolik yükler altında GCL'nın dışına kaçma ihtimali vardır. Bu durumda GCL'nın hidrolik geçirgenliği önemli oranda artmaktadır. Bentonitin GCL'nın dışına çıkarak GCL'nın hidrolik özelliklerini kaybetmesine neden olmasına içsel erozyon denir.İçsel erozyonun oluşumunu belirlemek için üniform boşlukları olan bir tabanın üzerine yerleştirilen çeşitli GCL'lar üzerinde, en fazla 50 m'ye kadar yükselen su seviyesi altında esnek duvarlı, üç eksenli geçirimlilik deneyleri yapılmıştır. Üç eksenli permeabilite deney sonuçlarına göre, çekme dayanımları hemen hemen aynı olan örgülü ve örgüsüz geotekstil elemanlardan örgüsüz geotekstil elemanın boşluklu taban ile temasta olduğu durumda içsel erozyona karşı dayanımı, örgülü geotekstil elemandan daha iyi çıkmıştır. Fakat çekme dayanımı örgüsüz geotekstil elemandan çok daha yüksek olan örgülü geotekstil elemanın boşluklu taban ile temas halindeyken içsel erozyona karşı dayanımı, test edilen bütün GCL çeşitlerinden daha iyi çıkmıştır. Örgüsüz geotekstilin bentonitin içinden geçerek örgülü geotekstile iğnelenmesiyle üretilen GCL'ların içsel erozyona karşı dayanımları, GCL elemanlarının iğneleme olmadan birbirleriyle birleştirilmesiyle üretilen GCL'lara göre daha iyi sonuç vermiştir. Test sonuçlarına göre GCL'larda kullanılan bentonit türünün içsel erozyona karşı dayanıma çok fazla etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Ayrıca üç eksenli deneyler sonlandırıldıktan sonra GCL'larda kullanılan bentonitin kütle/birim alan ve su muhtevası değerleri de ölçülmüştür. GCL'ların altlarında bulunan tabanlardaki boşluklara oturan bölgelerden alınan bentonit numunelerin bir kısmında kütle/birim alan değerleri ortalamadan düşük, su muhtevası değerleri ise yüksek çıkmıştır. Bu sonuçlar, bu bölgelerde yüksek oranda bentonit kaybı ve içsel erozyon olduğunun göstergesidir.
Özet (Çeviri)
A geosynthetic clay liner is a material composed of a thin layer of bentonite sandwiched between two layers of geotextiles. Under high hydraulic heads, there is the possibility for the bentonite component to migrate out of the GCL which causes high increase in hydraulic conductivity. This process which causes for the GCL to lose its hydraulic barrier capability is called internal erosion.Flexible wall triaxial permeability tests were performed on different types of geosynthetic clay liners placed over bases with uniform voids under high hydraulic heads up to 50 m in order to investigate internal erosion. Triaxial permeability tests showed that performance of the GCL against internal erosion where the nonwoven geotextile component was in contact with the base with voids was better than that of the woven geotextile component when the tensile strengths of the geotextiles were almost the same. However, performance of the GCL against internal erosion where the woven geotextile component was in contact with the base with voids was the best among all of the GCL types when the tensile strength of the woven geotextile was relatively higher than that of the nonwoven geotextile. Performance of the GCL manufactured by needlepunching the nonwoven geotextile component through the bentonite to the woven geotextile component against internal erosion was found to be better than that of the GCL manufactured without needlepunching. According to the test results, type of the bentonite used in the GCL samples does not play an important role against internal erosion.