Determination of probability of internal erosion in earthen dam seepage
Toprak barajlardaki sızmada içsel erozyon olasılığının belirlenmesi
  1. Tez No: 847563
  2. Yazar: OĞULCAN YANAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH ÇALAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İçsel erozyonun sebep olduğu borulanma, toprak dolgu barajların başlıca yıkılma modlarından biridir. Bu çalışmada, bir dolgu barajın içsel erozyon güvenilirliğinin belirlenmesi için modelleme yöntemi önerilmiştir. İçsel erozyon ve borulanma göçmesi olasılığının belirlenmesi için içsel erozyonu yöneten mekanizmalarla ilgili belirsizlikler göz önünde bulundurulmuştur. Bu amaçla, zemin parametrelerinin olasılıksal yapısı dikkate alınarak kritik hidrolik eğim belirlenmiştir. Olasılıksal analiz için Monte Carlo yöntemi uygulanmıştır. Kritik hidrolik eğimin histogramı ve olasılık yoğunluk fonksiyonu, mevcut bir dolgu baraj için üretilmiştir. Daha sonra yapının güvenilirliğini değerlendirmek için kritik hidrolik eğimin aşılma olasılığı hesaplanmış ve değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Piping, caused by internal erosion, is one of the main failure modes of earthen dams. In this study, a probabilistic modeling framework is proposed to determine the internal erosion reliability of an earthen dam. The uncertainties associated with the mechanisms governing the soil internal erosion are considered to assess the probability of internal erosion and piping failure. To this end, the critical hydraulic gradient is determined by taking the probabilistic nature of soil parameters into account. The Monte Carlo method is applied for the analyses. The histogram and the probability density function of the critical hydraulic gradient is produced for an existing earthen dam. Then the probability of exceedance of the critical hydraulic gradient is computed to assess the reliability of the structure, and some discussions are made on the probability of failure.