Earthquake behavior of geosynthetic-reinforced retaining structures
Geosentetik donatılı istinat duvarlarının deprem yükleri altındaki davranışı
  1. Tez No: 286458
  2. Yazar: ÖZNUR SELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Geosentetik donatılı istinat duvarları, deprem yükleri altında son derece iyi davranış göstermektedir. Ancak sarsma masası deneyleri gibi çalışmalar farklı parametrelerin etkilerini değerlendirmek açısından faydalıdır.Bu çalışma kapsamında, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'ndeki sarsma masasında sekiz adet küçük ölçekli model üzerinde deney yapılmıştır. Donatı olarak dokunmuş bir geotekstil ve duvar ön yüzünde beton bloklar kullanılmıştır. Deneylerin dördü, 1:2 ölçekli iki metre yüksekliğinde model üzerinde, biri 1:4 ölçekli bir metre yüksekliğinde model üzerinde, geriye kalan üçü ise 1:4 ölçekli iki metre yüksekliğinde model üzerinde yapılmıştır. Modellerde ön yüz deplasmanları sekiz adet optik lazer mesafe ölçüm sensörü ile, ön yüz ve üst yüzey ivmeleri on adet ivmeölçer ile, geotekstildeki gerilmeler ise sekiz adet özel ölçüm cihazıyla ölçülmüştür. Deprem ivmesi, donatı boyu ve aralığı, model ölçeği ve üst iki sıra beton bloğun sabitlenme durumunun ivme büyütmesi, sarsıntı sırasındaki maksimum deplasman, kalıcı deplasmanlar ve geotekstil gerilmeleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır.Ön yüzde sarsıntı sırasında gözlenen maksimum ivmeler duvar boyunca aşağıdan yukarı doğru artmıştır ve masa ivmesinin artışıyla doğrusal olarak artmıştır. FHWA tasarım prosedürünün minimum gereklerini yerine getiren geotekstil uzunluğu ve aralığı ivme büyütme faktörlerini etkilememiş, sarsıntı sırasındaki maksimum ön yüz deplasmanlarını ise çok az etkilemiştir. Kaydadeğer kalıcı deplasman saptanmamıştır. Ölçülen geotekstil gerilmeleri tasarım prosedürleriyle hesaplanana göre yüksek olmuş ve fark daha kısa donatı kullanıldığı durumlarda artmıştır. Çalışmada test edilen, tamamen sürtünme ile çalışan donatı-blok bağlantısı olan geosentetik donatılı istinat duvarı için, FHWA'nın önerdiği eşdeğer deprem yükleriyle tasarım yaklaşımı ile belirlenen donatı boy ve aralığının, deprem yükleri altındaki performans açısından yeterli olacağı, ancak tasarımda hesaplanandan daha yüksek geotekstil gerilmeleriyle karşılaşılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Geosynthetic-reinforced soil walls have so far shown a very good performance during earthquakes. Nevertheless, additional tests like reduced-scale shaking table testing can be useful in understanding the effects of various parameters.Eight different reduced-scale models were tested using the shaking table facility at the Kandilli Observatory and Earthquake Research Institute (KOERI) of Boğaziçi University in the scope of this study. A woven geotextile was used as reinforcement and concrete blocks were used as wall facing. Four tests were conducted using 1:2 scale models of two meters height, one test involved a 1:4 scale model with 1 meter height, and the remaining three models were 1:4 scale two meters high walls. The models were instrumented with eight optical laser distance sensors to measure face displacement, ten accelerometers to measure accelerations on face and top of wall, and eight special transducers to measure the strain in geotextiles. The effects of peak ground acceleration, reinforcement length and spacing, model scale, and treatment of top two rows of facing blocks on amplification of acceleration, maximum displacements during shaking, permanent displacements and geotextile stresses were investigated.Maximum accelerations observed during shaking on the wall face increased from bottom to top and increased linearly with increasing table acceleration. Geotextile length and spacing did not affect the amplification factors for acceleration and affected maximum face displacements during shaking only slightly as long as the geotextile length was meeting the minimum requirements of FHWA design procedure for seismic loading. No noteworthy permanent displacements were observed. Measured geotextile stresses were higher than the design values calculated and the difference was more pronounced in walls with short reinforcements. It is concluded that for the tested type of geosynthetic-reinforced soil wall with purely frictional reinforcement-block connection, determining the length and spacing of reinforcement using the pseudo-static design approach suggested by FHWA provides satisfactory performance during seismic loading, but geotextile stresses higher than those calculated in design may be encountered.