Artemia sp.'nin İzmir çamaltı tuzlasındaki populasyonu üzerine ekolojik gözlemler: Sabit tuzlulukta büyüme -zaman- ağırlık ilişkileri
- Tez No: 7777
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOCATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
21 JSihysdaa ve ülkemizde ekonomik: önemi yüksek birçok deniz: ve tat lı au canlılarının yapay yetiştiriciliği üzerinde yapılan: çalaşmalar- da, larval dönem besinini oluşturacak canlılazr- üzerinde durulmuştur. Bttı Gamlılar arasanda. besin İhtiyacını kolayca karşılayabilecek ve 80' den fazla tuzla ve tuz göller inde. geniş bir yay il ima sahip edanı Arte mia sp. bireyleri üzerinde durulmuştur. Act emi a sp* bireyleri üzerin deki detaylı çalışmalar- daha çok 20. yy. rıan başlarında başlamış olup» ilerleyeni yıllarda daha fazla önem. kazanmıştır. Btı çalışmalarım bir copunda?. Artemia. sp. bireylerinin lokalize bölgeye ait: özelliklere sa hip olduklarından! dolayı, bölgeler ara&mdaki birey farkları üzerin* durulmuş ve fizdkokimyasal etkilerin> morfolojik, ve fizyolojik değişin ler ft sebeb olduğu saptanmış tur» Bu çalışmada, İzmir- Çama! ti Tuzlasında izole olmuş önemli popu- lesyonu oluşturan Artemia sp. bireylerinin sabit tuzlulukta C 100 pp$> büyüme ve ağırlıkları laboratuvar da sağlanan kontrolliü sıcaklık ve İÜ yüine koşullarında naupliue »tan ergim dönemine kadar- incelenmiştir. TBksek olan tuzluluğum SB*daki ve ağırlık artışındaki etkileri izlen miştir» Sonuçların pratik olarak, açıklanmalını sağlamak için? çeşitli istitistiki yöntemlerden yararlanılmış ve TB ile ağırlık arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Bu ooğrafik nişin öz» İlikle.DB'unun ve ağır lığının yüksek olan dış ortamı tuzluluğundan etkilendiği sonuouna va rılmıştır, lüksek tuzluluk İzmir gamaltı Tuzlası Artemia sp. bireyle rinde sadece deri değiştirme saklığını etkilemekle kalmamış, aynı. za manda her deri değiştirmeden sonra kazanılan: yeni boy ve ağırlık arta şınıda sınırlamıştır* OB »um günlere göre düzenli bir artışı, gözlenmiştir. Başlangıç alarak ikinci güm alınan örneklerin boyu ortalama olarak 0,663 ma. olarak bulunmasına rağmen 40* güm alınan örneklerin ortalama boyu22 9,15 mm. gibi Ms- değere ulaş -tığı gözlenmiştir* Bu d&bize bis- gene- rasyom boyunomnaupliusftan ergin dönemine kadar düzenli bir "boy ar tışını gösterir. Boyu boya göre karşılaştırdığımızda! instar devrele rinde boy artışlarında bazı değişimler gözlenmiş ve isometrik olmayaı bir doğru oluşturduğu görülmüştür. Günlere göre ağırlık artışı ise düzenli olmakla beraber boyda ki gibi deri değiştirme dönemlerinde bazı farklılıkların olduğu sap tanmıştır. Boy ve ağırlık arasındaki ilişkiler gözlendiğinde ise li near- olan bir denklem oluşturulmuş ve ik değişik gruplama arasında çok büyük farkların olmadığı gözlenmiş t ir. İzmir- Şamaltı Suzdasm Artemia sp. bireylerinin bölgemizde bu kadar geniş bir yay ılım göstermesine karşılık yapılan araştırmalarda lokalize farkları göz önüne alınarak denia ve tatlı su oanlılarının larval dönem besini olarak ne kadar önemli bir canlı olduğunu göster miştir.
Özet (Çeviri)
23 TOt- SUHHAEGX It is studied) to» breed the livings im sea® and fresh waters aarfcif ieiaily. Hu this. studies, the livings which will“be the foods of larva's were insiated on* It ia. studied on Artemia sp.'s which could he ini 80 lakes and salt-pans on: earth and also> can be given to larva's a» food* She studies on? Artemia sp. ”s were began at the beginning of th the 20 Century and more importance was gained regarding these stu dies in the: years; to come. Some different characteristics were seen em the Artemia? sp. *s which were in different areas. The morphologic and physiological differences am this Artemia sp. 's is the resul* of physicQohemical structural differences in« their living areas:. liu this study» Artemia sp. 's which sets am important populatioa in Izmir Şamaltı Salt-pan were examined. îflhe lenght and weight of Ar- temia sp. 's were studied from the nauplius to the adult position in laboratory conditions at ai fixed salinity {lOO ppt. ) and cent rolled temperature. Im order to be explain the results more eaaily, various statistical methods were used: and the relation between) TL (Total Lenght) and' weight was alsa observed. The conduaiom arrived at is that the weight and 30» is affected greatly by the high salinity medi um. High salinity in the İzmir gamaltx Saltpan has notb only influen ced the frequency of the changing of the instair with Artemia sp. rs, it has also influenced! the lenght and! weight of these individuals obtained after each ins tar change. It has beem observed! that T& has increased regularly with days. At first, the examples takem on the second day had an average lenght of 0,683 mm. whereas the examples taken on the 40 day had! reaohed a lenght of 9*15 mm. This; shows us that, during this generation:, from nauplius to adult there is a regular increase im lenght. When lenght is compared with the lenght; it, has been observed that oertain changes24 were seen: in t&e ins tar phase. Hfc has been observed! that: changes fcam an isometric line. Together with being regular, the increase in weight has also shown differences as with the inaitar. &a the relation between weight and lenghtb is observed, itb has been seem that: ai linear equation) 1m formed and that there is not a lot of difference between! the two differenti groupings. Despite the fact that İzmiır Çamaltı Saltpan Artemis sp. *'s show a very extensive populuss in the area, when we take into consideration the local differences, we can see how important, a? mutrion it is foir the saltt water, fresh water- beings in their larval period.