Madde kullanımı deneyimi yaşamış kişilerde benlik saygısı ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Research on the relationship between self esteem and attachment styles in persons with a history of substance misuse
- Tez No: 286516
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA AYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmada ?madde kullanımı deneyimi yaşamış kişilerin benlik saygısı ve bağlanma stilleri arasındaki ilişki? incelenmiş ve ayrıca belirlenen sosyo demografik değişkenlere göre bireylerin bağlanma stilleri ve benlik saygısı ve alt boyutlarının anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığına bakılmıştır. Örneklem grubu olan; haklarında uyuşturucu madde kullanmak nedeni ile ?tedavi ve denetimli serbestlik kararı? verilen ve söz konusu tedbirin infazına Karşıyaka Denetimli Serbestlik Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü'nde devam edilen 277 yetişkin erkek, benlik Saygısı ve alt boyutları için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeğini; bağlanma stilleri için Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II (YİYEII)'yi ve sosyo demografik özelliklerine yönelik kişisel bilgi formunu doldurmuşlardır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde Pearson korelasyon katsayısı, t testi, F tek yönlü varyans analizi ve scheffe testi kullanılmıştır. Bulgular, madde kullanımı deneyimi yaşamış kişilerin benlik saygısı ile bağlanma stilleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olduğunu göstermiştir. Araştırmanın ikinci amacı doğrultusunda ise; benlik saygısı ve bağlanma stillerinin kaygı ve kaçınma boyutunun özellikle kişilerin eğitim durumlarına, aile içerisinde şiddet görüp görmeme durumlarına ve suç geçmişlerine göre anlamlı olarak farklılaştığı saptanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda haklarında ?tedavi ve denetimli serbestlik tedbiri? verilen kişiler ile çalışacak uzmanlar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
On this paper, 'the relationship between self esteem and attachment styles in persons with a history of substance misuse' has been researched. The sociodemographic variables on this research has been chosen as marital status, educational qualifications, parental background, family relationships, intrafamily violence and crime history. The sample unit for this research consists of 277 adult males, sentenced for drug abuse to 'probation and treatment' in Karsiyaka Probation Support Center. In this research, self esteem and its sub-dimensions have been measured using Rosenberg self-esteem scale, RSES and attachment styles have been measured through Experiences in Close Relationships (ECR) questionnaire. Sociodemographic features have been collected using a personal details form. The findings of this research shows a significant statistical correlation between the self esteems of persons with a history of substance misuse and attachment styles. In accordance with the second aim of the research, it has been examined if any significant difference appears between attachment styles and self esteem and its sub-dimensions through the chosen sociodemographic variables; marital status, educational qualifications, parental background, family relationships, intrafamily violence and crime history. It has been detected that self esteem and attachment styles, the dimensions of anxiety and social inhibition shows significant relation to intrafamily violence and personal crime history.