Cinsiyetler arası gelir eşitsizliğini gidermede mikro kredi uygulamalarının etkinliği: Bilecik İli örneği
Efficiency of micro credit practices on resolving income inequality between sexes: the case of Bilecik
  1. Tez No: 286541
  2. Yazar: REFİYE AKKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Mikro-kredi; iş bulamayan ya da kendi işini kurmak isteyen yoksul kimselere, özellikle kadınlara yönelik küçük ölçekli bireysel kredi olarak tanımlanır. Bu tür krediler yeni yatırımları cesaretlendirmekte ve cinsiyetler arası gelir eşitsizliğini gidermek amacıyla, kadınların kendi işlerini kurmalarına imkân vererek onları tüketici olmaktan çıkarıp üretici haline dönüştürmektedir.Çalışmamızda; mikro- kredinin cinsiyetler arası gelir eşitsizliğine çözüm olup olmadığının yanıtı ortaya konarken, örneklem olarak Bilecik ili kullanılmıştır. Mikro- kredi kullanan 691 kadından 250 tanesine anket yapılmıştır. Anket soruları, hem ekonomik hem de sosyal açıdan değerlendirme yapmaya imkân vermiştir.Anket sonuçlarına göre; küçük ölçekli kredilerle yeni işler kuran ya da mevcut işlerini finanse eden bu kadınların yaşamları mikro-krediden öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrılmıştır. Mikro-krediden sağlanan en büyük fayda; gelir bakımından erkeklerle kadınlar arasında bulunan uçurumu yok etmiş olmasıdır. Finansal özgürlüklerine kavuşan ya da mevcut gelirini artıran kadınlar; hane harcamalarında söz sahibi olmuş, hane içindeki karşı cinslerle ilişkilerindeki hiyerarşik düzenden sıyrılıp, demokratik bir düzene geçiş yapmışlardır. Ayrıca ev dışına çıkmaya, dış dünyayla kaynaşmaya başlayıp sosyalleşme konusundaki eşitsizliğin de sonunun geldiğinin kanıtı olan bu kadınlar; hemcinslerine mikro-kredi kullanmalarını tavsiye etmiştir.
Özet (Çeviri)
Micro-credit is defined as small-scale personal loans; intended for poor people, especially women, who are unable to find a job or who want to establish their own businesses. This type of loans encourages new investments and enables women to establish their own businesses, in order to resolve the problem of income equality between sexes, transforming them from consumer into producer.In our study; Bilecik province has been used as the sample in order to put forth an answer to the question, whether micro-credit brings out a solution to income equality between sexes or not. A survey has been carried out on 250 of 691 women, who have used micro-credit. The survey questions have given the opportunity to review both economically and socially.According to the survey results; the lives of these women who have established new businesses or have financed the existing ones, have been divided into two as before and after micro-credit. The annihilation of the gap, in terms of income, between men and women; has been the greatest benefit provided by micro-credit. The women who have gained financial freedom or have increased their present income; have begun to have a say on household spending and eluding the hierarchical layout of sexes they have switched to a democratic layout. In addition; these women who have proved that the inequality in terms of social life has come to an end by beginning to leave the domestic life behind and unite with the outer world, have recommended their counterparts to use micro-credit.