Çek ve Türk mizah anlayışı ve mizahî tipler
Czech and turkish sense of humor and humorous types
- Tez No: 286542
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TÜRKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 715
Özet
Gülme, öğrenilmemiş, fakat psişik uyarılma olduğunda şartlandırmaya oldukça elverişli davranışların birleşmesidir. Gülmeyi ve mizahı açıklamaya çalışan üç büyük teoriden bahsedilebilir. Üstünlük, uyumsuzluk ve rahatlama teorileri olarak bilinen bu ana teoriler gülmenin ortaya çıkışını, nedenlerini ve işlevlerini araştırır ve farklı açıklamalar sunar. Gülmeyi uyandıran mizahî türlerden en çok bilineni fıkradır. Tezimizde Çek ve Türk fıkraları konu bakımından tasnif edilip karşılaştırılmıştır. Farklılıkların büyük bir kısmı iki kültürün birbirinden farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak iki kültürün ortaklaştığı noktalarda fıkralar da benzeşmektedir. Bunun dışında, iki kültüre ait fıkraların şekil, içerik ve işlev bakımından büyük ölçüde ortak olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Laughter is combination of behviors, which are not learned, but under psychological arousel, quite suitable for conditioning. We can talk about three major theories, which try to explain humor and laughter. These theories are known as superiority, incoherence and relaxation theories. These theories research origin, reasons and functions of laughter and offer different explanations about them. Among humorous genres are jokes, anecdotes the most known. This thesis classifies Czech and Turkish jokes according to themes and comparises them. Most differences arise from different cultural background. However jokes resemble in points, where the two cultures are consistent. It can be concluded, that the jokes belonging to the two cultures are quite common according to form, content and function.