Reklamlarda sosyal temsil alanı olarak yaşlı kuşağın sunumu
Older generation presentation in advertising as a social representation field
  1. Tez No: 286543
  2. Yazar: BENGÜ EMİNE ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Medya halkın davranışlarını şekillendiren önemli bir güce sahiptir. Bu gücü kullanırken reklam bir araç olarak ona yardımcı olmaktadır. Reklam toplumdan beslenmekte, toplumdaki temsilleri kullanmaktadır. Toplumun sosyal temsilleri reklamın kendi yöntemiyle reklam temsillerine dönüştürülmektedir. Reklam toplumun sosyal temsillerini hem kullanmakta hem de yeniden yapılandırmaktadır.Reklamda temsil üzerine yapılmış çok sayıda araştırma mevcuttur. Özellikle kadın, temsilleri çok çalışılmış bir konudur. Ancak yaşlıları inceleyen çalışma sayısı azdır. Toplumun bir gerçeği olarak var oldukları halde reklamda temsilleri bilinmemektedir.Reklamdaki yaşlı temsili, görsel mesajlar aracılığı ile toplumun yaşlılara karşı olan algılamalarını ve davranışlarını etkilemektedir. Yaşlının kendini bir bağımsız birey olarak görüp görmemesi bile reklam içinde nasıl konumlandırıldığı ile yakından ilişkilidir. Araştırmada Türk televizyon reklamlarında yaşlılara yönelik olarak nasıl bir sosyal temsilin benimsendiği açıklığa kavuşturulmaya çalışılmaktadır.Bu amaçla tezin birinci bölümünde reklam ve temsil kavramına değinilmiş reklamdaki cinsiyet, çocuk ve özürlü temsilleri anlatılmıştır. Tezin ikinci bölümünde sosyal temsil kavramı irdelenmiştir. Bu bölümde sosyal temsilin yapısı ve işlevi üzerinde durulmuş, sosyal temsiller konusunda yapılmış çalışmalar ele alınmıştır. Üçüncü bölüm, yaşlılığın sosyal temsili ve reklamdaki yaşlı temsili araştırmalarından oluşturulmuştur.Tezin son bölümü Türk televizyon reklamlarındaki yaşlı temsilini tespit etmeye yönelik bir araştırmadan oluşmaktadır. Bu araştırmadan hareketle sonuç kısmında reklamlardaki yaşlı imajı hakkında bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Media has an important power shaping people?s behavior. Advertisement provides assistance when media uses its power on people. Advertisement is feed by society and used its representations. Social representations have been transformed to the Ads? representations with ads? methods. Ads both use social representations and reconstruct them.There are a lot of studies on ads? representations, particularly on women representations. However, there are only a few studies focusing on elder representations. Despite the fact that elder generation is a social reality, social representations of elderly people are not known sufficientlyThe ads? representations of elderly people with the help of visual massages directly affect people?s perceptions and behaviors against the elders. The ads? representations of elderly people also specify elder people?s insider looks whether they define themselves are independent individuals or not. This study tries to clarify that how Turkish TV ads adopt social representation for old generation.To be understood more broadly to this subject, Chapter I has focused on ads and representations with special reference to the representation of gender, childhood, and disabled. Chapter II has examined the concept of social representation. Within this chapter, structure and functions of representations has been analyzed and a literature review on representations has been made. Chapter III consists of social representation of elder people and studies on elderly people.The last chapter includes a research study on specifying elder representations at Turkish TV ads. Regarding to the research study, it has been made an evaluation on elder people?s image at the Conclusion chapter.