Sınıf öğretmeni adaylarının sosyobilimsel konularla ve bu konuların öğretimiyle ilgili görüşleri
The views of primary education pre-service teachers' on socioscientific issues and their perspectives on the teaching of these issues
- Tez No: 286549
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada, Sınıf Öğretmenliği 4. sınıf öğrencilerinin sosyobilimsel konularla ve bu konuların öğretimiyle ilgili görüşlerini ve bu görüşler üzerinde etkili olan değişkenleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaçla Ege Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi ve Pamukkale Üniversiteleri eğitim fakültelerinde 2008-2009 eğitim-öğretim yılında sınıf öğretmenliği lisans programı 4. sınıfında öğrenim gören toplam 357 öğrenciye Sosyal Konularla İlgili Görüşler (SKİG) anketi uygulanmış, ayrıca bu öğrencilerden 24'ü ile nitel görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel verileri SPSS 15 programından yararlanılarak, nitel verileri ise içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Analizler sonucunda aşağıdaki sonuçlara varılmıştır:1.Öğretmen adaylarının sosyobilimsel konuların nasıl öğretilebileceği ve bu anlamda nasıl bir öğretmen olunması gerektiği konusunda fikirleri olgunlaşmamıştır.2.Öğretmen adaylarının sosyobilimsel konularla ilgili öğretim yapabilmek için gerekli bilgi, yöntem ve teknikler açısından açısından kendilerini yetersiz gördükleri ortaya çıkmıştır.3.Öğretmen adaylarına göre onların sosyobilimsel konularla ilgili bilgi ve görüşlerinde almış oldukları lisans eğitimleri yeterince etkili olmamıştır.4.Öğretmen adaylarına göre onların sosyobilimsel konularla ilgili bilgi ve görüşlerinde en etkili olan kaynak medya olmuştur.5.Öğretmen adaylarının en çok ilgilendikleri sosyobilimsel konular çevre kirliliği ile ilgili konulardır.6.Öğretmen adayları sosyobilimsel bir konudaki haberin güvenilirliğini değerlendirme konusunda yeterli değildirler.7.Öğretmen adaylarının çoğunluğu öğretmenlerin sosyobilimsel konularda eğitim görmeleri gerekliliğine inanmaktadırlar.Bu sonuçlardan ve literaratürde yapılan çalışmalardan yola çıkılarak öğretmen yetiştirme programlarının sosyobilimsel konularla ilgili olarak öğrencileri yetiştirme açısından geliştirilmesi gerektiği önerisine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to explore the points of views of the primary education pre-service teachers related to socioscientific issues and the teachıng of these issues. To this end, a questionnaire (SKİG) was applied to the 357 fourth year students at Department of Elementary School Education in the Faculties of Education of Ege University, Celal Bayar University, and Pamukkale University. Additionally qualitative interviews were conducted with 24 pre-service teachers among these fourth year students. The quantitative data obtained from the questionnaire were analyzed by using SPSS 15 programme. The qualitative data obtained from the semi-structured interviews were analyzed by using content analysis method. The main results are presented below:1.The teacher candidates? ideas about teaching socioscientific issues and requirements of being a teacher are underdeveloped.2.It appears that the teacher candidates see themselves unsufficient about required knowledge, methods and techniques for teaching socioscientific issues.3.According to the teacher candidates, the bachelor education they took is not sufficient enough for educating them about socioscientific issues.4.According to the teacher candidates media has been the most efficient source about socioscientific issues.5.The teacher candidates are mostly interested in environmental issues among socioscientific issues.6.The teacher candidates are not sufficient to evaluate reliability of news (from media) about socioscientific issues.7.Most of the teacher candidates believe that teachers need to be educated about socioscientific issues.According to these results and the literature rewieved, it is obtained that teacher education programmes need to include socioscientific issues.