Developing effective socioscientific issues teaching practices through educational design research
Etkili sosyobilimsel konular öğretimi pratiklerinin eğitim tasarım araştırması ile geliştirilmesi
- Tez No: 519868
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 509
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarıın (FBÖA) sosyobilimsel konuları (SBK) teknoloji ile etkili öğretme deneyimlerini üstbilişlerini aktive ederek geliştirmektir. Bu amaçla bir lisans dersi eğitim tasarımı araştırması yoluyla yeniden tasarlanmıştır. Yeniden tasarlanan ders, 2014-2015 sonbahar döneminde 36 katılımcı ile uygulanmıştır. İlk uygulama, uzman incelemeleri ve ilgili literatürden elde edilen verilerin ışığında dersin tasarımı revize edilmiş ve ders, 44 katılımcıyla 2015-2016 sonbahar döneminde tekrar uygulanmıştır. Veri toplamak için ders planları, öğretimin video kayıtları, videoyla uyarılmış geri çağırma görüşmeleri, yansıtıcı değerlendirme kağıtları ve öğretim sonrası yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Verilerin analizi, FBÖA'nın teknoloji ile SBK öğretim uygulamalarının doğası ve üst bilişlerinin yapısı ve dersin etkinliği hakkında bilgi sağlamıştır. Sonuçlar, FBÖA'nın SBK öğretiminde önemli olan dört pedagojik alan hakkındaki farkındalıklarında bir artışa işaret etmiştir: (1) fen konularının doğası, (2) sınıf söylemi konuları, (3) kültürel konular ve (4) durum-tabanlı konular. Sonuçlar, aynı zamanda, etkili üstbilişsel düşünceye sahip olan FBÖA'nın bireysel ders planlarında daha iyi ders planları hazırladığını da göstermiştir. Ayrıca, üyelerinin izleme ve düzenleme becerileri iyi olan gruplar, ders planlarını etkili bir şekilde uygulayabilmişlerdir. Son olarak, çalışma boyunca tasarım prensiplerinin değişimi de açıklanmıştır. İleride yapılacak çalışmalara rehber olması için çalışma sonunda ortaya çıkan ondört nihai tasarım prensibi açıklanmış ve etkililiği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to develop pre-service science teachers' (PSTs) effective socioscientific issues (SSI) teaching practices with technology by activating their metacognition. For this purpose, educational design research was utilized to re-design an undergraduate course. Re-designed course was implemented in the fall semester of 2014-2015 with 36 participants. In light of the results of the data obtained in the first implementation, expert reviews and the related literature, the design of the course was revised and the course was implemented in the fall semester of 2015-2016 with 44 participants. In order to collect data, lesson plans, video-recording of teachings, video-stimulated recall interviews, reflection papers and post-teaching structured interviews were utilized. The analysis of the data provided information about the nature of PSTs' SSI teaching practices with technology and the nature of their metacognition as well as the effectiveness of the course. The results indicated an increase in the awareness of PSTs' about four areas of pedagogical importance central to the teaching of SSI: (1) nature of science issues, (2) classroom discourse issues, (3) cultural issues, and (4) case-based issues. The results also showed that PSTs who were engaged in productive metacognitive thoughts prepared better lesson plans in their individual lesson plans. Moreover, the groups, whose members' monitoring and regulation skills were good, enacted their lesson plans effectively. Moreover, the evolution of design principles throughout the study was also explained. At the end of the study, fourteen final design principles were explicated and their effectiveness was discussed to guide further design attempts.