Ernst Theodor Amadeus Hoffmann: schauer und verbrechen in der Deutschen literatur
Ernst Theodor Amadeus Hoffmann: Alman edebiyatında korku ve suç kavramı
- Tez No: 286569
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
E.T.A. Hoffmann`nın ?Der Sandmann? adlı eseri, bu çalışmada: ?Korku? ve ?Suç? kavramları, aydınlanma ve (kara) romantik bağlamında incelenmiştir.Çalışmanın giriş bölümünde; korku ve suç kavramları ele alınmıştır. Birinci bölümde, öncelikle romantik, kara romantik ve aydınlanma dönemleri anlatılmıştır.İkinci bölümde, Hoffmann`nın hayatı, yazar ve memur olarak sürdürdüğü çift taraflı yaşamının ikilemleri üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde, ?Sandmann? eseri masal türü olarak incelenmiştir. Daha sonra bu eserde işlenen korku ve suçun öyküde nasıl bir öneme sahip olduğu açıklanmış ve bu iki kavramın birbiri ile olan ilişkisi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Sonraki bölümde 18. ve 19. Yüzyıldaki gelişmeler nedeniyle, toplumda ortaya çıkan mekanikleşmenin, Olimpia karakteri ile sergilendiği saptanmıştır. Son bölümde göz motifinin önemi algı bağlamında incelenmiştir.Sonuç bölümünde, aydınlanma, romantik ve sanayileşme üçgeninde yaşanılan gelişimin toplumu ve bireyleri doğa ve teknoloji arasında bir ikileme sürüklerken, bu yolculukta insanlık tarihinin en başından itibaren var olan korku ve suç kavramının, ?Sandmann? eserinde birbirini tetikleyen iki olgu olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, ?Der Sandmann? by E.T.A Hoffmann was analyzed in contexts of ?Fear? and ?Crime? concepts, the enlightenment, and (dark) romanticism.In the introduction, fear and crime concepts were discussed. In the first part, the ages which are called as romanticism, dark romanticism and the enlightenment were explained.The second part deals with the life of the author Hoffmann and the dilemma resulting from his double-faced life as an author and a civil servant.In the third part his work ?Sandmann? was analyzed. Afterwards, the significance of fear and crime in the story was explained and the relationship between these two concepts was attempted to be revealed. It was identified in the next part that the mechanization that emerged in the society due to the developments in the 18th and 19th centuries was portrayed with the ?Olimpia? character. In the final part, the significance of the ?eye? motif was analyzed in the context of perception.In the conclusion, it was inferred that the development resulting from the enlightenment, romanticism and industrialism led the society and the individuals to a dilemma between nature and technology. In this journey, the concepts of fear and crime, which have existed since the very beginnings of the history of humanity, are two phenomena that trigged each other in ?Sandmann?.