Eine übersetzungsorientierte untersuchung von rechtstexten im sprachenpaar Türkisch-Deutsch unter terminologisch-kulturvergleichendem aspekt: zur problematik der lexikalischen und syntaktischen struktur der strafgesetzbücher unter berücksichtigung des neuen türkischen strafgesetzbuchs
Türkçe -Almanca hukuk metinlerinin terminoloji ve kültür açısından çeviri odaklı karşılaştırılması: yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamında ceza kanunlarında sözdizim ve sözcük boyutunda aktarım sorunsalı
- Tez No: 286570
- Danışmanlar: PROF. DR. YADİGAR EĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2011
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
2004 yılında yeni Türk Ceza Kanunu hazırlanırken, eski Türk Ceza Kanunu dikkate alındığı gibi Avrupa Birliği uyum süreci içinde Avrupa ülkelerinin ceza hukuku alanındaki gelişmelerinden de etkilenip birçok Avrupa Birliği ülkelerinin Ceza Kanunlarından, özellikle Alman Ceza Kanunu'ndan (StGB) aktarımlar yapıldığı açıkça anlaşılmaktadır. Planladığım çalışmada yeni Türk Ceza Kanununun oluşumunda eski Türk Ceza Kanunundan ve Türk kültürüne neredeyse tamamen yabancı olan Alman Ceza Kanunu'ndan aktarım sürecinin nasıl geliştiğini ve bunun kullanılan terimlerin belirlenmesine ne kadar yansıdığını ortaya koymaktır.Çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde konuyla ilgili dilbilimsel ve çeviribilimsel kuramlara yer verilmiştir, özellikle uzmanlık dili ve hukuk dili kuramlarından yararlanılmıştır. Uzmanlık dilinin kullanım alanını, işlevini ve dilbilimsel özelliklerini dikkate alarak bunların hukuk dili üzerindeki etkisi incelenmektedir. Fransız çeviribilimcileri Malblanc, Vinay ve Darbenet'in oluşturduğu Stylistique comparée kuramından hareketle çeviribilimin temel bilgileri çalışmada belirlenen örnekler üzerinde incelenmiştir.Çalışmada söz konusu kuramlar yeni Türk Ceza Kanunu'nun maddeleri üzerinde açıklandıktan sonra ortaya çıkan sonuçların nedenleri açıklanmıştır. Maddelerin birbiriyle karşılaştırmalarında ortaya çıkan sözcüksel ve söz dizimsel farklılaşmalar sayısal, dilbilimsel ve çeviribilimsel açıdan incelenmiştir. Ayrıca, sözcüksel ve sözdizimsel farklılaşmaların kanun maddelerinin yorumlanmasına ne şekilde yansıdığı, daha doğrusu bunların dilsel özelliklerinin anlam isabetliliği veya tam aksine ne derece anlam kargaşasına neden olduğu açıklanmaya çalışılmıştır.Çalışmanın sonunda yeni Türk Ceza Kanununun oluşumunun sözcüksel ve sözdizimsel düzlemde Alman Ceza Kanunu'ndan düşük oranda, buna karşın eski Türk Ceza Kanunundan oldukça yüksek oranda etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is clear that the preparation stage of the new Turkish Penal Code received borrowings from the penal codes of European Union member countries, especially that of the German Penal Code (StGB), as effects of both the developments in the criminal codes in European countries within the scope of alignment with the European Union, and the previous Turkish Penal Code. The aim of my study is to define the process of such borrowings from the German Penal Code which is alien to the Turkish Penal Code and Turkish culture, and the reflection of the abovementioned process in determining the terms used.The first and second chapters of my study cover theories within the linguistics and translation studies fields, especially in the fields of expertise and legalese theories. The aim is to analyze the effect of the use of language of field of expertise, its function and linguistic properties, taking the abovementioned into consideration. Basing the study on the theory of `Stylistique Comparee? formed by the French linguists Malblanc, Vinay and Darbelnet, the basic theory of translation studies is analyzed through samples.Within the scope of this study, these theories are explained through examples from the new Turkish Penal Code, and the causes of the results are explained. Lexical and syntactic differences are studied from an aspect of linguistic and translation studies, through comparisons of the articles. In addition to that, explaining the effects of difference in syntax and lexicology in the interpretation stage of the articles, and the coherence of meaning from a linguistic aspect or the resulting ambiguity is intended.This study puts forward the fact that lexically and syntactically, the new Turkish Penal Code is inspired less from the German Penal Code but relatively highly from the previous Turkish Penal Code.