Bizans resim sanatında perspektif
Perspectif of byzantium paintings
  1. Tez No: 286586
  2. Yazar: DUYGU KÖSE BALKAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE DOĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Genelde sanat tarihinde Bizans, özelde resim sanatı tarihinde Bizans resim sanatı özel bir yere sahiptir. Onun bu özelliği tamamen kendine özgü karakterinden kaynaklanmaktadır.Bizans resim sanatında perspektif konusu incelenirken bir teknik olarak perspektif tekniğinin açıklanması, sınıflandırılması, insan algısının ve algı hatalarının kavranması gerekmektedir. Tüm bunların ışığında Bizans resim sanatının ana karakteri, bu karakteri oluşturan temel özellikleri göz önüne alınmalıdır. Tez çalışmamızda da benzer bir yol izlenmiştir. İzlenen yöntem ışığında Bizans resminde perspektif uygulamalarına dair bir sonuca ulaşmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Byzantium has special status in History Art and also Byzantium Painting Art is important for History of Painting. This special feature is based on its own characteristic.Explaining and classifying perspective, human perception and its errors are very important parameters while examine perspective in History of Byzantium Painting. Besides, main characteristic of Byzantium is also significant. These features is take in notice in this thesis. The aim is to see perspective in Byzantium Paintings.