Kappadokia Bölgesi Bizans Dönemi duvar resimlerinde Anargyroi Hekim Aziz tasvirleri
Representations of Anargyroi Physician Saints on Cappadocian (Byzantine) wall paintings,
  1. Tez No: 573178
  2. Yazar: NAZLI ECE GÖYMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SACİT PEKAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu çalışmanın konusu Bizans sanatında ayrıcalıklı bir yere sahip olan Kappadokia Bölgesi'ndeki kayaya oyma kiliselerin duvar resimlerinde görülen Anargyroi hekim aziz tasvirleri ve ikonografisidir. Bu bölgedeki hekim aziz tasvirleri daha önce monografik bir araştırmaya konu olmamıştır. Anargyroi hekim aziz tasviri içeren 27 kilise, 2018 ve 2019'da gerçekleştirilen yüzey araştırmalarında ziyaret edilmiş, belgelenmiş ve tezde katalog haline getirilmiştir. Hekim aziz tasvirlerinin Kappadokia örnekleri, Bizans anıtsal resminin diğer hekim aziz örnekleri ile karşılaştırılmış ve yerel farklılıklar ortaya konmuştur. Anargyroi azizlerin mesleki kimliği hekimlik tarihi kapsamında irdelenmiş ve Bizans toplumunda sosyal, dini, kültürel, siyasi ve tarihi değişimlerle 'hekimliği' belirleyen unsurlara değinilmiştir. Bizans hekiminin anıtsal resim sanatına yansımalarını takip edebilme amacı ile Bizans İmparatorluğu'nda hekimlik mesleğinin yüzyıllar içinde geçirdiği dönüşüm sanat tarihi ve tıp tarihi perspektifi ile ele alınmıştır. Ortaçağ tıp aletleri katalogları incelenmiş, böylelikle hekimlerin kullandığı tıp aletleri ve bunların Kappadokia duvar resimlerindeki tasvirleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Iconographic study of the representations of Anargyroi physician saints, on wall paintings of Cappadocian rock-cut churches, is the subject matter of this thesis which has not been the subject of any previous monographic research in particular. 15 Cappadocian churches that include 27 anargyroi physician saints' depictions were defined during the two different regional surveys in the area that were conducted in 2018 and 2019. The documental material of these surveys was cataloged. The local differences were pointed out through the iconographical comparison of the representations of physician saints' in Cappadocia to the other monumental Byzantine paintings. In order to follow the traces of the distinctive features of the physicians on Byzantine monumental art, the occupational identity of Anargyroi saints in the Byzantine society and medical, social, religious, cultural and political paradigm shifts that were relevant to define the main themes of the notion of medicine and its practice were thoroughly scrutinized throughout the perspective of the history of medieval medicine in addition to the history of art. With the help of the medical catalogs of the medieval surgical tools, some of the physicians' instruments were identified with their visual depictions on the Cappadocian wall paintings.