Theodor Fontane: gesellschaftliche konventionen in seinem roman 'Effi Briest'
Theodor Fontane?nin 'Effi Briest' romanındaki toplumsal baskı
- Tez No: 286589
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM EĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
?Theodor Fontane'nin `Effi Briest' romanındaki toplumsal baskı? adlı bu çalışmada, adı geçen romanda katı toplum kurallarının nasıl işlendiği ve yazarın birey-toplum ilişkisini ele alış şekli incelenmiştir. Söz konusu olan roman Prusya'da katı toplum kurallarının hakim olduğu bir dönemi fon olarak alır; Bismarck döneminin Prusya'sındaki soyluların yaşamını, kurallarını ve geleneklerini yansıtır.Çalışmanın birinci bölümünde gerçekçilik akımı konusunda bilgi verilmiş ve ?Effi Briest?in hangi nedenlerden dolayı gerçekçilik akımına dahil bir roman olduğu irdelenmiştir. Ayrıca ?Effi Briest?'in ait olduğu roman türü olan `sosyal roman' hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde Theodor Fontane'nın gerçekçilik dönemi ve edebiyattaki yeri tanımlanmış ve yazarın roman sanatı ve eserlerindeki kadın figürleri üzerinde yoğunlaşılmıştır.Üçünçü bölümde ise ?Effi Briest? romanı çözümlenmiştir. Burada yazarın konuyu dolaylı bir anlatım biçemiyle ele aldığı tespit edilmiştir. Fontane'nın, bu eserde kullandığı pek çok sembol ve motif romandaki dolaylı anlatım tarzının önemli bir kanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanısıra bu bölümde ?Effi Briest? bir sosyal ve evlilik romanı olarak ele alınmış ve romanın, Prusya'daki soyluların kurallarını ve geleneklerini eleştirdiği görülmüştür. Eserde, yaşama sevincinin dar kafalı ve geleneklere körü körüne bağlı bir toplumda nasıl boğulup yok edildiği anlatılırken bireyle toplum arasındaki çatışmanın altı da çizilmektedir. Buna bağlı olarak romandaki bireylerin ve toplumun, eserde anlatılan trajik öyküye katkısı da sorgulanmıştır.Sonuç olarak, romanın ana karakteri Effi'nin trajik yaşamı, okuru, toplumun birey üzerindeki baskısı üzerinde düşünmeye çağırıyor. Fontane anlattığı öykünün toplumsal boyutunu öne çıkarıyor; nitekim ?Effi Briest? toplumun kurbanlarıyla birlikte toplum düzenini sorgulayan, 19. yüzyıl Prusyası soylu sınıfının bir aynasıdır. Bu nedenle Effi'nin trajik ölümü var olan toplum düzenine bir eleştiri olarak algılanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Present study, entitled ?Social conventions in ?Effi Briest? by Theodor Fontane ?, analyses how in the aforementioned novel the author treats the subject of oppresive social conventions and the clash between the individual and the society which they provoke. Set against the background of an era when Prussian society was dominated by strict social norms, the novel reflects the lives, codes and traditions of the Bismarckian nobles in Prussia.The first section presents justifications to consider ?Effi Briest? a realist social novel based a cursory study of Realism as a trend and social novel as a genre.The second section evaluates Theodor Fontane?s place in literature, his role as a Realist writer and a master of his craft, at the same time giving special attention to the portrayal of female characters in his work.The third section is entirely devoted to the analysis of the novel, ?Effi Briest?. The emphasis herein is given to the author?s use of a wide range of symbols and reccurrent motives that serve as a benchmark of his style of indirect expression. Likewise, when viewed in the light of social and marriage novel, ?Effi Briest? contains harsh criticism of the norms, codes, and traditions of the Prussian nobility, explaining how in a narrow-minded society, blindly loyal to its traditions, joy of living can be suppressed and subdued, accentuating the conflict between an individual and the society, and investigating the role of an individual and the society in contributing to the tragic story of the main character, Effi Briest.In conclusion, Effi?s tragic life invites the readers to ponder over the suppressive power of the society on the individual. Fontane emphasizes the social dimension of the story he unfolds; as a matter of fact, ?Effi Briest? is a mirror of the 19th century Prussian nobility, which reflects both the victims of and the social order in that society. For this reason, Effi?s tragic death can be considered as a criticism against the social system of the time.