Çalışanların liderlik tiplerine ilişkin algılamaları ile motivasyon ilişkisi: Özel sektör ve kamu sektörü çalışanları üzerine bir alan araştırması
The relationship between employee perception to leadership styles and motivation: A research over private and public sector employees
- Tez No: 286590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Günümüzde gelişen rekabet koşullarından dolayı örgütlerde insan faktörü önemli hale gelmiştir. Bu doğrultuda önemli hale gelen insan faktörünün rekabet avantajı sağlaması için iki faktör ön plana çıkmaktadır. Liderlik ve motivasyon. Lider, çalışanların işlerini etkin ve verimli biçimde yapmalarını sağlayacak iş ortamı yaratarak ve ölçülü bir ilişki kurarak çalışanlar üzerinde bir eşsiz etkiye sahip olur. Bu eşsiz etki sayesinde çalışanları örgüt amaçlarını başarmaları için kolaylıkla motive eder. Lider sadece teşvik ve özendirme araçlarını kullanarak değil, motivasyon yöntemlerini kullanarak da çalışanlarını motive eder. Bunun da ötesinde, lider sahip olduğu özellikler, uyguladığı davranış biçimi ve sahip olduğu güç kaynakları ile de çalışanlar üzerinde motive edici etkiye sahip olur. Bundan dolayı çalışanların motive edilmesinde liderlik kilit bir role sahiptir.Tez çalışmasının ilk bölümünde liderliğin tarihine, tanımlarına, yöneticiyle arasında farklara, liderlik yaklaşımlarına ve konumuz kapsamında liderlik tiplerine ilişkin bilgiler aktarılmıştır. İkinci bölümde, motivasyon tanımları ve motivasyon yaklaşımlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise, liderlik motivasyon etkileşimi bağlamında, liderlik özelliklerinin etkisi, liderlik güç kaynaklarının etkisi, liderlik tiplerinin etkisine ve motivasyon araçlarına değinilmiştir. Araştırmanın amacı, liderlik tipleri ile motivasyon arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu bağlamda çalışmanın son bölümünde yani uygulama kısmında çeşitli örgütlerden seçilen 384 çalışandan elde edilen veriler analiz edilmiştir. Veriler analiz edilirken SPSS programının 15.00 versiyonundan yararlanılarak çeşitli istatistiki analizler yapılmış ve çıkan sonuçlar konuyla bağlantılı bir şekilde yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda, liderlik tiplerinin motivasyon üzerinde etkisi olsa da çok düşük düzeyde etkisi olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle, en iyi liderlik tipinin duruma uygun olarak belirlenen liderlik tipi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, because of growing competition conditions has become an important human factor in organizations. In this respect the human factor has become an important two factors come to the fore to provide a competitive advantage. Leadership and motivation. Leader, will allow employees to do their jobs effectively and efficiently through the creation of business environment and a unique effect on a measured relationship with employees is established. Employees to achieve organizational goals through the unique effect of this is easily motivated. Leader not only promote and encourage the tools, using the methods of motivation will motivate the employees. Moreover, its leading features, behavior, and the power it has imposed on employees with the resources will have a motivating effect. Therefore, employees have a key role in motivating leadership.History of leadership in the first part of this thesis, the definitions, the differences between the manager, leadership, leadership approaches and the types of information about the scope of konumuz transferred. The second section, the definitions of motivation and motivation approaches mentioned. In the third section, leadership, motivation in the context of the interaction, the effect of leadership characteristics, leadership resources, the effect of power, leadership and motivation, the effect of types of instruments are mentioned. The aim of the study, to examine the relationship between leadership types and motivation. In this context, the last part of the application part of the selected 384 employees from various organizations have been analyzing the data. The data is being analyzed using SPSS version of 15.00, and the results of various statistical analysis has been interpreted in a way linked to the issue. As a result, the effect on motivation, leadership types, although the effect was determined that a very low level. Therefore, the best type of leadership type leadership were determined to be appropriate for the situation.