Örgütsel oratoryo: Meta tiyatro olarak örgüt kültürü
Organizational oratorio: Organizational culture as meta theatre
- Tez No: 286592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde değişim çok sık olarak dile getirilip, hakkında çok fazla kavram üretilen konuların başında gelmektedir. Bugün geriye dönüp bakıldığında, hem günlük yaşamda hem de iş yaşamında bir takım farklılaşmaların olduğu görülmektedir. Müşteri tatmini ve memnuniyeti kadar önemli hale gelen örgüte bağlanma olgusu, nitelikli işgücü ya da işletmelerin entelektüel sermayesi önemli hale geldikçe, daha da ön plana çıkmıştır. Çalışma kapsamında da değerlendirildiği gibi, örgüt kültürünün postmodern yaklaşımlar çerçevesinde örgütsel bir oratoryo şeklinde algılanıp uygulanması, şirketlere rekabetçi avantaj sağlayan en önemli stratejik faktör olarak görülmektedir. Diğer taraftan, gelişen teknoloji ve bilgi kaynaklarının çoğalması ile birlikte, hedef kitlelerin seçiciliğinin artması işletmeleri kendi içsel süreçlerindeki yönetsel faaliyetleri örgüt kültürünün analizi türünden yaklaşımlara yönelmiştir.Bu amaçla çalışmanın son bölümünde yani uygulama kısmında seçilmiş olan bir örnek örgütte seçilen 243 çalışandan elde edilen veriler analiz edilmiştir. Kullanılabilir 230 anket verileri analiz edilirken SPSS programının 17.00 versiyonundan yararlanılarak çeşitli istatistiki analizler yapılmış ve çıkan sonuçlar konuyla bağlantılı bir şekilde yorumlanmıştır. Çalışanların sosyo-demografik ve çalışma hayatına ilişkin özelliklerinin, iş ve işyerine ilişkin düşünce, tutum ve davranışlarındaki etkisini belirleyerek örgüt kültürünün oluşmasındaki etkisini açıklamak olan bu çalışmanın sonucunda; Örgüt kültürünün derin, karmaşık, çok boyutlu yapısına ve örgütü oluşturan çalışanların sosyo-demografik açıdan homojen olmamasına karşılık örgüt kültürü algılamasında büyük oranda bir bütünlük olduğu tespit edilmiştir. Örgüt kültürün meta-tiyatro gibi kompleks, derin ve birazda durumsal bir yapısı olmasına karşılık doğru işlendiğinde çalışanlar üzerinde oratoryo gibi neredeyse ilahi bir kabul edilirliği vardır.
Özet (Çeviri)
Recently, change has been expressed quite often and become one of the most common terms. When we look back, some differences can be seen both in business and daily life. The phenomenon is as customer satisfaction and so it comes to the fore front. As it is evaluated in terms of working, the understanding and practice of postmodern approaches of organization culture as an organizational oratorio are viewed as the most important strategic factor that provide a competitive advantage for companies. On the other hand, with the increase of technology and information resources, the rise in the selectivity of target groups lead managerial activities to prefer approaches with organization culture.For this reason, in the final chapter of this study namely in the implementation part, the data gained from 243 workers in a chosen sample organization has been analyzed. While examining the data of 230 surveys usable, several statistical analysis has been done by 17.00 version of SPSS programme and the results have been interpreted in terms of the subject matter. The effect of the characteristics of workers? socio-demographic and business life on the thoughts and bevaviours related to the work and workplace has been underlined. And its effect on the formation of organizational culture has been the main aim in this study. As a result, it has been clearly observed that although the organization culture has a deep, complex and multidimensional structure. And although workers in the organization culture are not homogenous from socio-demographic aspect, a unity is seen in the understanding of organizational culture. Although organizational culture has a complex, deep and situational structure like metatheatre, it can be highly acceptable just like oratorio for workers when applied in the right way.