Erken Roma Cumhuriyeti'nin Magistratları (İ.Ö 509-390)
The Early Roman Republican Magistrates(B.C 509-390)
  1. Tez No: 286593
  2. Yazar: EMRE ERZİNCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tezimizde Erken Roma Devleti'nin cumhuriyet yönetimi ile başlayan magistratları(yüksek rütbeli devlet memurları) ve oluşumları temel alınmıştır. Tezimizin bu temel konusunu ele alırken Roma devletinin kuruluşunu, krallık dönemini kronolojik olarak antik ve günümüz kaynaklarını referans vererek ele aldık. Sonrasında Cumhuriyet yönetimine geçiş sürecini, toplum yapısını inceledik. Cumhuriyet yönetiminin Roma devletinde oluşturduğu cumhuriyet anayasası (teamül anayasası) ve onun elementleri olan senato, meclisler ve magistratlar sonrasında geniş bir şekilde ele alınmıştır.Roma cumhuriyetinin anayasal nitelikli üç kurumundan birisi olan magistratlık, Roma cumhuriyetinin kuruşundan itibaren gerek sayı bakımından gerekse rütbe, görev, yetki ve sorumlulukları bakımından birden bire oluşturulmuş değildiler. Cumhuriyet kurulduğunda sayısı iki olan magistratların (=consuller) yardımcıları olan Quaestorler cumhuriyetin kurulmuş olduğu yıllarda halkın seçimine tabi değillerdi. Bu nedenle magistrat değillerdi. Askeri Tribunlar da consullerin emrinde görev yapan yardımcılardı. Cumhuriyetin erken yıllarında consul yetkili olarak görevler üstlenen askeri tribunlar, daha zamanla cursus honorum denilen şerefli magistratlar hiyerarşisine dahil olup resmi kamu görevi kariyeri yapmak isteyen geç Romalıların talep ettikleri subaylar oldular. Cumhuriyetin erken döneminde ortaya çıkan bir diğer görev Plebs Tribunluğu'ydu. Fakat onlar da resmi bir kamu görevi olarak ortaya çıkmadı. Tezimizin magistratların isimleriyle ilgili listeleri Plebs tribunları için bu nedenle yapılmadı. Cumhuriyetin erken döneminde diktatörlük ve Magister Equitum (atlı lideri) da vardı. Fakat Diktatörler consullerden birisi tarafından tayin edilirlerdi. Censorler halk tarafından iki kişi olarak seçilirdi ve onlar tezimizin kronolojik sınırları içinde yaratılan magistratlıktı. Fakat bir başka önemli magistratlık olan Praetorlük tezimizin kronolojik sınırları içinde yaratılmış değildir. Onların isim listelerine tezimizde yer vermeyişimizin nedeni budur. Vigintiviri gibi küçük rütbeli magistratlar da aynı nedenle tez konumuzun isim listesi bakımından dışındadır. Böylece tezimizde adları tespit edilerek yıl yıl listeleri verilen magistratlar, Consuller, Diktatörler, Atlı Liderleri, Censorler, Aedilisler, Quaestorler ve Askeri Tribunlarla sınırlı kaldı. Fakat tezimizin konusu magistratlar olunca, hem cumhuriyet Anayasasının diğer kurumlarından hem de tüm magistratlardan rütbe, görev, yetki ve sorumlulukları bakımından söz edilmesinin tezin bütünlüğü açısından önemliydi. Bu nedenle tezimizin ilk bölümü Cumhuriyet Anayasasının Magistratlar dışındaki kurumlarına, yani meclisler ve senatoya ayrıldı. İkinci bölümde ise hem tüm Roma magistratlarının rütbe, görev, yetki ve sorumluluklar bakımından tüm Roma magistratlarından söz edildi hem de İ.Ö. 509-390 yılları arasında görev yapan magistratların yıl yıl listeleri çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
Magistrates(senior officiers) starting with early Roman State?s Republic management and their constitutions are basically dealt in our thesis. While we deal with basic subject of the thesis, we handle foundation of Rome State, Kingdom Period chronologically by giving references to antique and today?s autority sources. Then, we investigate the transition process to Republic management, structure of society. Later, Republic constitution which republic management composes in Rome state, its senate, assembly and magistrates being constitution elements are dealt with.Magistrates , being one of three constitutional quality foundation of Rome Republic, aren?t composed all of a sudden when their number, their grade, authority and responsibility are taken into consideration since the foundation of Rome Republic. Quaestors being collateral of magistrates whose number is two during the foundation of republic aren?t depent on selection of public. So they aren?t magistrate. Military Tribune are also collaterals performing under the consuls. Military Tribuns , performing as a consul authorized at the early years of Republic, are included named honorum (cursus honorum) which means honored magistrate in the length of time, and then became officers which Romans, wanting to make a public career, demands . The other mission is Plebs Tribun appearing during the early Republic period. But they aren?t formed as a legal public mission. Thus, the lists about the names of magistrates are?nt done for the Plebs in our thesis. At the early period of Republic, there are also dictators and Magister Equitum (cavalry leader). But dictators are assigned by the one of consuls. Consuls are selected by the public as two person and they are magistrates created chronologically in our thesis. But the other important magistrate, Praetor, isn?t created chronologically in our thesis. This is the reason why we don?t mention them in our thesis. Junior magistrates such as Vigintiviri are also out of thesis with same reason. So our thesis is limited with Magistrate, Consuls, Dictators, Master of Horses(Equites), Censors, Aediles, Quaestor, and Military Tribuns whose names are identifed annually. Because of the thesis? subject is magistrates, it is important for the thesis? integrity that we mention both institutions of republic constitution and all magistrates, rank, mission, authority and responsibility. Thus, the first part of our thesis is separated for institutions which are assembly and senate being outside of Republic Constitution Magistrate. At the second part, all Rome Magistrates and their rank, mission, authority and responsibility are mentioned and also magistrates, having mission during 509-309 B.C, are listed annually.