Örgütsel değişme ve önderlik
- Tez No: 21085
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Örgütlerin son derece dinamik olan çevrelerine uyum sağlayabilmeleri,“yaşam sürdürme”amacını gerçekleştirmek açısından çok önemlidir. Çevrede meydana gelen her türlü değişmeye uyum sağlamak, örgüt geliştirme adı verilen ve üst düzey yönetim tarafından sürdürülen, planlı çabalar yolu ile gerçekleşir. Ö.G.'nin değer ve varsayımları ise Ö.G. çabalarına bir temel oluşturmak açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı, gerek KÎT'lerdeki gerekse özel sektördeki yöneticilerin, Ö.G.'nin değer ve varsayımlarına yaklaşımlarını tespit etmektir. Bu amaçla, yöneticilere soru kağıtları dağıtılmış ve elde edilen bilgiler sonucunda, yöneticilerin, Ö.G.'nin değer ve varsayımlarına eğilimleri arasında önemli bir fark gözlenmemekle birlikte, özel sektör yöneticilerinin, Ö.G.'nin değer ve varsayımlarına, KİT yöneticilerine oranla daha duyarlı oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
To adapt to their dynamic environment is very important for organiza tions to realize the aim of“survival”The adaptation to every kind of changes in the environment is realized by planned efforts which are managed from the top and called“organization development.”Value, and Assumptions Organization Development are very im portant for constituting a base to most organization development activites. The purpose of this research is to determine the approaching of both private and public sector managers to organization development', values and assumptions. As a result, with the data obtained by a questionnaire applied at man agers, it is find out that there is no big differences in the tendiencies of public and private sector managers. Despite of this smilarity, it is understood that private sector managers are more sensitive about these values and assumptions than public sector managers.